חדשות

דו''ח אמ''ן : תזזיות במגמות התחלואה, עליה בתחלואה הקשה בקרב לא מחוסנים צעירים, מנת הדחף מאפשרת עדיין בלימה בתחלואה הקשה

14/09/2021

מאת מערכת אי-מד

מנתוני לוח הבקרה של משרד הבריאות ניתן לזהות שינויים תזזיתיים במדדים כמו מקדם ההדבקה שעלה בימים האחרונים באופן חד ל-1.01, מה שעשוי להצביע על מגמה של חידוש בהתפרצות, לאחר שהיה כבר בסביבות 0.8 כפי שניתן לראות כאן בתרשים

נתוני החלואה הקשה עדיין בסימן יציבות כשהבלימה בירידה קשורה לעלייה בתחלואה בלא מחוסנים ומחוסנים ב-2 מנות בלבד.

מחברי דו"ח אמ"ן מציינים בדו"ח היומי שלהם כי :

תזזיתיות במגמות התחלואה - מדדי התחלואה גבוהים מאוד ומקדם ההדבקה אשר ירד למשך מספר ימים עלה מחדש בצורה תלולה לערך גדול מ-1 .שינויים אלה בערכו של המקדם אינם מפתיעים, שכן תקופה זו של החגים מתאפיינת בריבוי אירועים בעלי פוטנציאל הדבקה גבוה לצד שינויים בהיקף הבדיקות במהלך החגים. יש לזכור גם, כי העלייה הנוכחית במקדם ההדבקה משקפת אירועים שהתרחשו לפני כשבוע ויותר. מכל מקום, על מנת למנוע עלייה מחודשת משמעותית בתחלואה הקשה וכדי להתגבר על גל התחלואה הרביעי, יש להמשיך בפעולות הננקטות על ידי הרשויות והציבור - בעיקר התחסנות נרחבת של הזכאים לכך; היבדקות באם חשים ברע או לקראת מפגשים משפחתיים וביתר שאת במפגשים עם מבוגרים ולא מחוסנים; עריכת תפילות באוויר הפתוח ככל שהדבר ניתן, עטיית מסכות בחללים סגורים - כולל מחוסנים ומחלימים, הקפדה על בידוד על פי ההנחיות וכן בקרה הדוקה על החוזרים מחו"ל בד בבד עם אכיפה וענישה מחמירה.

עלייה בתחלואה הקשה בקרב לא מחוסנים צעירים - לצד התייצבות בתחלואה הכללית, נמשכת עלייה במספר המאומתים שאינם מחוסנים ובחולים במצב קשה שאינם מחוסנים - ובפרט אצל לא מחוסנים בני פחות מ-60 ;נכון להיום, מרבית החולים במצב קשה הנם לא מחוסנים, למרות שהם מהווים מיעוט מובהק של האוכלוסיה הזכאית לחיסונים בישראל.

מנת החיסון השלישית - מנת הדחף מפחיתה משמעותית את הסיכון להידבק בנגיף ולהדביק אחרים וכן מפחיתה משמעותית את הסיכון לפתח מחלה קשה ולסבול מסיבוכי המחלה - שיפור מוגנות עד פי-10 . עד כה חוסנו בישראל במנה השלישית כ-2.9 מיליון איש וניכר כי התחסנות נרחבת זו הובילה לבלימה בעליית התחלואה הקשה בקרב מחוסנים בכלל ובקרב מחוסנים מבוגרים בפרט. ממעקב של משרד הבריאות אחר נתוני המתחסנים במנה השלישית, עולה שחיסון הדחף בטוח לחלוטין. לזכאים להתחסן במנת הדחף - כולל צעירים - מומלץ לעשות זאת ללא דיחוי.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<