חדשות

תגובות עוריות קשות בעקבות טיפול באנטגוניסטים של TNF-Alpha

19/03/2008

מידיעה שפורסמה מטעם ה-FDA עולה כי יש דיווחים על תגובות עוריות קשות בעקבות טיפול באנטגוניסטים של TNF-Alpha.

 

בסקירות להערכת בטיחות אנטגוניסטים של TNF-Alpha,  כולל Infliximab (Remicade), Etanercept (Enbrel) ו-Adalimumab (Humira) זוהו מקרים נדירים של תגובות עוריות קשות, כולל אריתמה מולטיפורמה, SJS (Stevens-Johnson Syndrome) ו-TEN (Toxic Epidermal Necrolysis), הקשורות בטיפולים אלו. לאור זאת, עודכנה התווית של Infliximab וכוללת דיווחים על תגובות עוריות קשות. ב-FDA ממשיכים לבחון אם דרושים עדכונים של שתי התרופות האחרות.

 

בשלב זה, ה-FDA ממליץ לרופאים ולמטופלים לעקוב אחר תגובות עוריות הקשורות בטיפול באנטגוניסטים של TNF-Alpha ולדווח על מקרים אלו.

 

התגובות העוריות הקשות השכיחות כללו פריחה ונגעים עוריים בגו, גפיים, כתפיים, גב, ידיים ופנים. בחלק ממקרי SJS, דווח על דלקת או כיב של רירית הפה, כיב גניטאלי ו/או חום. אחד החולים פיתח תגובה אלרגית, שהתבטאה תחילה עם חרלת ונפיחות שפתיים, עיניים ופנים, ולאחר מכן נגעי אריתמה מולטיפורמה בגב והיפוקסיה.

 

במספר קטן של מקרי TEN, התגובות העוריות כללו דה-סקוומאציה וגרד מפושט ופרוגרסיבי עם קילוף של העור, פריחה נמקית עם פיגמנטציה וקשקשת, ואריתמה ו-Blepharoconjunctivitis, אנגיואדמה ותחושת לחץ בגרון.

 

במאמר מתוארים בפירוט שלושה מקרים עם קשר זמני ברור בין הטיפול באנטגוניסטים של TNF-Alpha ובין התפתחות תגובות עוריות קשות.

 

מהאישור באוגוסט 1998 עד אוגוסט 2006, הגיעו ל-FDA 21 דיווחים אודות מבוגרים עם תגובות עוריות הקשורות ב-Infliximab, כולל 16 דיווחים לאחר-שיווק ו-5 מקרים נוספים. מקרים אלו כללו 15 מקרים של אריתמה מולטיפורמה, 5 מקרים של SJS ומקרה יחיד של TEN. 76% היו נשים, 62% קיבלו Infliximab לטיפול ב-Rheumatoid Arthritis. חציון הזמן עד להתפתחות התגובה העורית מהתחלת מתן הטיפול עמד על 28 ימים. חציון מספר העירויים שניתנו לפני הופעת התגובה העורית עמד על 2 (בטווח 1-6).

 

12 מטופלים נדרשו לאשפוז בעקבות תגובות עוריות הקשורות ב-Infliximab. חולה אחד שאושפז עם TEN מת בהמשך בעקבות כשל רב-מערכתי, 20 ימים לאחר העירוי הראשון.

 

למרות גורמים מערפלים, דוגמת טיפול בתרופות נוספות באותו זמן, שנקשרו עם תגובות עוריות, במספר מקרים שדווחו ל-FDA תואר קשר זמני, ומבחן Dechallenge / Rechallenge חיובי, התומכים בקשר בין Infliximab ובין תגובות עוריות קשות.

 

מהאישור בנובמבר 1998 ועד נובמבר 2006 הגיעו ל-FDA 22 דיווחים על מקרים של תגובות עוריות קשות הקשורות בטיפול ב-Etanercept. התקבלו 13 דיווחים אודות אריתמה מולטיפורמה, 4 מקרים של TEN, 4 מקרים של SJS ומקרה אחד של SJS/TEN. 64% היו נשים, ומרביתן קיבלו Etanercept לטיפול ב-Rheumatoid Arthritis. בשני מקרים בהם פורסם הזמן מהמינון האחרון של Etanercept ועד התפתחות התגובה העורית, מצאו המומחים כי התגובות העוריות הופיעו לאחר 5 ימים או 9 ימים, בהתאמה. למרות ממצאים מוגבלים בנוגע לתאריכי התחלה/הפסקת הטיפול בתרופות נוספות, מרבית הדיווחים תיארו קשר זמני עם טיפול ב-Etanercept. 11 מטופלים נדרשו לאשפוז ואחד הלך לעולמו עם לויקמיה ואריתמה מולטיפורמה.

 

מהאישור בדצמבר 2002 ועד נובמבר 2006, הגיעו ל-FDA שבעה דיווחים על תגובות עוריות קשות הקשורות ב-Adalimumab – 4 מקרים של אריתמה מולטיפורמה, 2 מקרי SJS ומקרה אחד של SJS ואריתמה מולטיפורמה. חמישה מטופלים (71%) קיבלו Adalimumab כטיפול ב-Rheumatoid Arthritis. 85% היו נשים. חציון הזמן להתפתחות התגובה העורית מהתחלת הטיפול עמד על 60 ימים. מטופל אחד אושפז, ואין תיעוד של מקרי תמותה בעקבות הטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לשלושת האנטגוניסטים של TNF-Alpha פוטנציאל אימונוגני והם יכולים לעודד תגובות עוריות קשות, בתיווך מערכת החיסון, דוגמת אריתמה מולטיפורמה, Stevens-Johnson Syndrome ו/או Toxic Epidermal Necrolysis. קשה להעריך את הקשר בין אנטגוניסטים של TNF-Alpha ובין תגובות עוריות קשות בשל גורמים ערפלנים, דוגמת טיפול בתרופות רבות נוספות אחרות הקשורות באריתמה מולטיפורמה, SJS ו/או TEN. התפתחות תגובה עורית קשה בזמן טיפול באנטגוניסטים של TNF-Alpha מחייבת בירור לקביעת האבחנה הנכונה וטיפול מתאים, ולשקול מתן טיפול אלטרנטיבי.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<