חדשות

הנחיות מעודכנות לטיפול בזיהומי עור ורקמה רכה (Clin Infect Dis)

29/06/2014

 

ארגון ה-IDSA (Infectious Disease Society of America) פרסם עדכון של ההנחיות משנת 2005 לאבחנה וטיפול בזיהומי עור ורקמות רכות, ששכיחותם עלתה לאור התפשטות חיידקי MRSA (Methicillin Resistant Staphylococcus aureus). ההמלצות החדשות מופיעות בכתב העת Clinical Infectious Diseases.

 

פאנל שכלל עשרה מומחים פיתח הנחיות אלו, התומכות בטיפול מותאם אישית, ואינן מהוות תחליף לשיקול דעת קליני.

 

המומחים מסבירים כי הופעת חיידקי MRSA כגורם נפוץ לזיהומי עור ורקמות רכות הביא לשינוי הגישה הקלינית לזיהומים אלו.

 

אלגוריתם חדש מתייחס לזיהומים ע"י סטאפילוקוק עם מוגלה וללא מוגלה, ומסייעים לרופא לסווג את הזיהום כקל, בינוני או חמור, ולטפל בהתאם.

 

על רופאים לקבל מידע בנוגע לפתוגנים האפשריים המובילים לזיהומים קלים, בינוניים וחמורים. על הרופא לקחת בחשבון את חומרת הזיהום בהחלטה על הגישה הניתוחית והתרופתית הטובה ביותר. חום מעל 38 מעלות צלזיוס, לויקוציטוזיס, טכיקרדיה, טכיפנאה ודיכוי חיסוני עשויים להעיד על זיהומי עור ורקמה רכה חמורים.

 

זיהומי עור ורקמה רכה הם לרוב אדומים, נפוחים, חמים למגע וכואבים. זיהומים מוגלתיים הם לרוב בקוטר של כמה סנטימטרים, עם נקודת זיהום מרכזית ומלאים במוגלה, בעוד שבזיהומים ללא מוגלה אין נקודה מוקדית והם ממשיכים להתפשט.

 

גם במקרים קלים או בינוניים של זיהום ללא מוגלה יש מקום לטיפול אנטיביוטי, לעיתים במתן תוך-ורידי. במקרים של זיהום חמור ללא מוגלה, דוגמת Necrotizing Fasciitis או GAS Gangrene נדרשת הטרייה ניתוחית.

 

בחירת הטיפול האנטיביוטי צריכה להתבסס על בדיקות אבחנתיות מתאימות והתמונה הקלינית. לעיתים קרובות, חולים הולכים לעולמם עקב זיהומי עור ורקמה רכה חמורים מאחר והגורם האחראי אינו מזוהה.

 

ההנחיות המעודכנות מציעות מדדים נרחבים להדרכה טובה יותר של רופאים בנוגע להתייצגויות השונות של זיהומי עור ורקמה רכה, החל מזיהומים פשוטים החולפים עם טיפול אנטיביוטי ועד מצבים מסכני חיים המחייבים אבחנה וטיפול נכונים.

 

חיידקים הגורמים לזיהומי עור ורקמה רכה כוללים פתוגנים המצויים על הפלאורה של העור או במים מלוחים ומתוקים, החודרים דרך פצעים פתוחים, חתכים כירורגיים, נשיכות בעלי חיים או בני אדם, או חודרים דרך חתכים בעור. מגע בין-אישי, בעיקר בתחרויות ספורט או חדרי כושר, בתי ספר ובתי כלא, עשוי להוביל להברת חיידקי MRSA ופתוגנים אחרים המובילים לזיהומי עור ורקמה רכה.

 

יש להתאים את הטיפול לפי עמידות הפתוגנים, העשויה להשתנות ממדינה למדינה, מקהילה אחת לאחרות ובין בתי חולים באותה קהילה.

 

ההנחיות המעודכנות הן הראשונות המציעות המלצות נרחבות לטיפול בזיהומי עור ורקמה רכה בחולים מדוכאי חיסון, כולל מושתלי איברים.

 

Clin Infect Dis. Published online June 18, 2014

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<