חדשות

הערכת תוצאות שימוש בשתל עור קפוא לטיפול בפצעים עם חשיפה של שרירים, גידים ועצמות (Wounds)

02/08/2016

 

במאמר שפורסם בכתב העת Wound מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי שתלי עור קפואים שמקורם מבני אדם הם בטוחים ויעילים במקרים של פצעים קשים לטיפול עם חשיפה של עצם ו/או גיד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי פצעים עם חשיפה של העצם או הגידים עדיין מהווים אתגר טיפולי ואין נתונים רבים אודות התועלת של הטיפול בשתלי עור בפצעים אלו. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את התועלת והבטיחות של שתל עור אדם קפא ופעיל ביולוגית במקרים של פצעים עם חשיפה של עצם ו/או גיד בגפיים תחתונות.

 

מדגם המחקר כלל 15 חולים עם 15 פצעים שטופלו בבית חולים יחיד. 11 פצעים כללו חשיפה של העצם, פצע אחד כלל חשיפה של גיד ו-3 פצעים כללו חשיפה של עצם וגיד.

 

החוקרים מדווחים כי 14/15 פצעם החלימו באופן מלא. משך הזמן הממוצע עד לכיסוי העצם ו/או הגידים ברקמת גרנולציה עמד על 36.14 ימים (בטווח 5-117 ימים). משך הזמן הממוצע שנדרש עד להחלמה מלאה של הפצע עמד על 133 ימים (19 שבועות). מספר השתלים הממוצע עמד על שניים.

 

לא תועדו אירועים חריגים הקשורים ישירות לשתל ולא דווח על קטיעות מג'וריות. עם זאת, יש דיווח על קטיעה מינורית אחת.

 

החוקרים כותבים כי למיטב ידיעתם, זהו המחקר הגדול ביותר מסוגו שהתמקד בשימוש בשתלי עור כטיפול לפצעים בגפה תחתונה עם חשיפה של גידים ו/או עצמות.

 

Wounds. 2016;28(4):119-125

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<