הודעות אירגונים

חדש בישראל : טפול חדשני לסגירת ורידים בולטים ללא כאב ובאופן מיידי

09/02/2017

מערכת ה-VenaSeal (ונסיל) החדשה בישראל מציעה פתרון חדשני  ל"ורידים בולטים" הידועים כמחלת "אי ספיקת וורידים כרונית", בעלת אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי FDA

כ- 25% מהאוכלוסיה במערב אירופה יפתחו ורידים ונימים בולטים ברגליים בשלב מסוים של חייהם. המחלה שכיחה יותר בקרב נשים והיא מתחילה בגיל הפריון ובהמשך גם בגיל העמידה. כמו כן, עשויה להתפתח גם בקרב גברים. הסיבות מגוונות וביניהן – גנטיקה, הריונות, השמנת יתר, עבודה הכוללת עמידה ממשוכת. בכ-30% הסובלים מאי ספיקה ורידית, עלולה להיות התדרדרות בליווי השפעה ישירה על איכות החיים.

הורידים בגוף נחלקים לשני סוגים: עמוקים ושטחיים. אי ספיקה ורידית מתייחסת לורידים שטחיים ממוקמים קרוב יותר לפני העור. בוריד יש שסתומים חד-כיווניים הנפתחים בכדי לאפשר את זרימת הדם בוריד ולמנוע מהדם לזרום בכיוון ההפוך. כאשר השסתומים של המערכת השטחית חלשים או פגועים, הדם עלול לזרום למטה, להיקוות ולגרום לוורידים בולטים ונפוחים.

ורידים בולטים, הידועים גם כמחלת אי-ספיקה ורידית, מתפתחים כאשר השסתומים בורידים בגפיים התחתוניים אינם מתפקדים כראוי, דבר המוביל לעליית לחץ במערכת הוורידים. מצב זה יגרום  לורידים מוגדלים ובולטים, ובהיעדר טיפול יתווספו תסמינים נוספים כגון: כאבי רגליים, בצקות, נזק לעור ואף היווצרות כיבים –  כאב בגפיים התחתוניים ופגיעה משמעותית באורח החיים. למעשה, הטיפול בורידים הפגומים מבוסס על ביטולם של הורידים.

הטיפול ב-VenaSeal  (ונסיל) הוא ההליך היחידי בארץ, שנעשה בו שימוש בדבק ביולוגי רפואי על מנת לנתק את אספקת הדם מהוריד הפגוע ובכך להדק ולסגור את הוריד. טיפול זה אושר על ידי ה-FDA  האמריקאי. הטפול נערך בפעולה זעיר פולשנית והמטופלים אינם נדרשים לעבור זריקות מרובות לצורך הרדמה מקומית תופחת ( tumescent anesthesia ) ולעתים קרובות הם יכולים לחזור במהירות לפעילויות היומיומיות שלהם.

ד"ר  אנטוניו ריינה, מומחה לכירורגית כלי דם, המתמחה בטפול זה מציין :הפעולה אורכת כ- 40 דקות בלבד והמטופל משוחרר לביתו כשהוריד חסום לחלוטין ומבלי להזדקק לגרב אלסטית.  בשל מרקמו הייחודי של הדבק ,  הוא בעל פרופיל בטיחותי גבוה ולכן תופעות הלוואי של הטיפול הן לרוב מקומיות וכולללות רגישות ואדמומית במקום בו הוזרק הדבק" .

"מערכת חדשה זו, הינה הראשונה המטפלת בדליות באמצעות אטימתן בדבק ובכך מעניקה לסובלים מבעיה שכיחה זו חלופה טיפולית נוספת," אמר ד"ר וויליאם מייזל, מוסמך בבריאות הציבור ומנהל בפועל של משרד בחינת הציוד הרפואי במרכז הציוד והבריאות הרדיולוגית של ה-FDA . "מאחר והשימוש במערכת VenaSeal אינו כרוך בחימום או חיתוך, הפרוצדורה מאפשרת למטופלים לחזור במהירות לשגרת חייהם עם פחות פגיעות, הנובעות מהטיפול עצמו."

הטפול מוצע גם לנשים הרות המפתחות וורידים בולטים ברגליים וכן לאחר לידה. יעילות הטיפול בסגירת הוורידים הפגועים עומדת על  94.3% הצלחה. הטפול מוצע במרכזים רפואיים פרטיים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<