חדשות

שלפוחיות עוריות אינן מהוות תנאי הכרחי לאבחנה של Pemphigoid (מתוך JAMA Dermatol)

21/01/2019

 

נוכחות שלפוחיות בבדיקה גופנית אינן מהוות קריטריון הכרחי לקביעת אבחנה של Pemphigoid, כך עולה מתוצאות מחקר חדש בנושא המחלה העורית הנפוצה, אשר פורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת JAMA Dermatology.

 

החוקרים התבססו על נתוני Groningen Center for Blistering Diseases להערכת הדיוק האבחנתי של DIF (Direct Immunofluorescence) על דגימות ביופסיה עורית ומגוון בדיקות סרולוגיות במחקר רטרוספקטיבי אשר כלל 1,125 חולים עם חשד ל-Pemphigoid (Bullous/Non-Bullous).

 

מבין 343 חולים אשר אובחנו בסופו של דבר עם Pemphigoid, 21.6% מהחולים התייצגו עם Non-Bullous Pemphigoid. לבדיקת DIF רגישות של 88.3% וסגוליות של 99.2% לאבחנת Pemphigoid.

 

בקרב חולים עם Bullous Pemphigoid, בדיקת DIF של העור הסמוך לנגע הייתה רגישה יותר מבדיקת עור בריא או הנגע העורי. הרגישות של בדיקת DIF בחולים ללא שלפוחיות עוריות הייתה פחותה ולא שונה משמעותית בין אתרי ביופסיות שונים.

 

בדיקת DIF זיהתה שקיעת IgG בלבד ב-19.8% מהדגימות, IgG ו-C3c ב-44.6% מהדגימות ו-IgG ו-IgA ב-6.6% מהדגימות ומשקעים של כל השלושה ב-20.5% מהדגימות.

 

מבין הבדיקות האימונו-סרולוגיות, בדיקת IIF (Indirect Immunoflorescence) של SSS (Salt-Split Skin Substrate) הדגימה את הרגישות (77%) והסגוליות (99.9%) הגבוהות ביותר, עם ערך מנבא חיובי של 99.6%.

 

להשלמת בדיקת BP180 NC16A ELISA לא היה ערך נוסף לאבחנה הראשונית של Pemphigoid, עם מספר גדול יותר של תוצאות חיוביות-שגויות במדגם זה.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי נוכחות שלפוחיות עוריות והערך המנבא החיובי הגבוה ביותר לאבחנת Pemphigoid, בעוד שגיל מתקדם הדגם קשר אינקרמנטלי קטן יותר עם Pemphigoid מעל גיל 60. גרד היה לעיתים קרובות סיבה להעלות חשד ל-Pemphigoid, אך לא ניבא באופן בלתי-תלוי את האבחנה.

 

החוקרים הציעו קריטריון אבחנתי מינימאלי ל-Pemphigoid, אשר יכלול לפחות שתי תוצאות חיוביות מבין הבאים: 1) גרד ו/ו שלפוחיות עוריות דומיננטיות; 2) משקעים לינאריים של IgG ו/או C3c לפי DIF בדגימה ביופסיה עורית ו-3) צביעה חיובית לפי IIF SSS של דגימת סרום.

 

JAMA Dermatol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<