חדשות

טיפול אימונותרפי מקומי עשוי להפחית את הסיכון לקרצינומה של תאי קשקש (JCI Insight)

06/04/2019

 

טיפול מקומי במשחת Calcipotriol עם קרם 5-Fluorouracil (5-FU) לעור שניזוק מהשמש, הניתן פעמיים ביום למשך ארבעה ימים, הוביל לירידה בסיכון לקרצינומה של תאי קשקש (Squamous Cell Carcinoma או SCC) לאורך שלוש שנים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JCI Insight.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי משלב Calcipotriol עם 5-FU הינו משלב אימונותרפי יעיל כנגד נגעי Actinic Keratosis, המהווים נגע מקדים לקרצינומה של תאי קשקש. עם זאת, התועלת ארוכת הטווח של משלב זה למניעת SCC אינה-ידועה.  כעת הם השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי של מחקר אקראי, מבוקר, כפל-סמיות, בו נערכה השוואה בין ארבעה ימי טיפול מקומי במשלב זה אל מול טיפול ביקורת שכלל וזלין עם 5-FU לנגעי Actinic Keratosis. מטרת המחקר הייתה לבחון את היארעות SCC ו-BCC (Basal Cell Carcinoma) לאחר שנה, שנתיים ושלוש שנים.

 

החוקרים מדווחים כי הטיפול המשולב הוביל ליצירת תאי Trm (Tissue Resident Memory T) בעור הקרקפת והפנים, עם מדדי אריתמה גבוהים יותר משמעותית, בהשוואה לקבוצת הביקורת. חשוב מכך, בשיעור גבוה יותר של מטופלים בקבוצת ההתערבות לא הייתה עדות ל-SCC לאורך למעלה מ-1,500 ימי מעקב (P=0.0765) ושיעור נמוך יותר של חולים פיתחו SCC באזור הטיפול בפנים והקרקפת לאחר שלוש שנים: 2 מבין 30 חולים בקבוצת ההתערבות (7%) לעומת 11 מבין 40 חולים (28%) בקבוצת הביקורת (יחס סיכון של 0.215, p=0.032). בהתאם, החוקרים מדווחים על מספר רב יותר של תאי Trm אפידרמאליים שנותרו באזור עור הקרקפת והפנים שטופלו ב-Calcipotriol עם 5-FU, בהשוואה לביקורות (P=0.0028). לא זוהו הבדלים בשיעורי היארעות נגעי BCC בין שתי קבוצות המחקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול קצר במשלב Calcipotriol עם 5-FU לאזור עור הקרקפת והפנים מלווה בהשראת חסינות תאי T והתפתחות תאי Trm כנגד נגעי Actinic Keratosis ומפחית משמעותית את הסיכון להתפתחות SCC בתוך שלוש שנות טיפול.

 

JCI Insight. Published online March 21, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<