חדשות

רטט עשוי להקל על כאב משנית לזריקת הרדמה (JAMA Facial Plast Surg)

23/09/2019

 

גירוי רטט עשוי להקל על כאב משנית לזריקות הרדמה הניתנות לפני ניתוח סרטן העור והינו היעיל ביותר בחולים שאינם נוטים לקטסטרופיזציה של כאב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת JAMA Facial and Plastic Surgery.

 

מדגם המחקר כלל 87 חולים שהשלימו 101 ניתוחי סרטן העור במרפאה שלישונית. 26 חולים נטו לקטסטרופיזציה של כאב, כלומר הם דירגו את הכאב הצפוי בסולם של 0-10 כ-4 נקודות ומעלה, בעוד ש-75 חולים לא נטו לקטסטרופיזציה של כאב. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול באמצעות גירוי רטט והאתר שנבדק בשכיחות הגבוהה ביותר היה אזור הראש והצוואר, לאחריו הגפיים והגו.

 

בסך הכול, ממוצע מדדי כאב משנית לזריקה ירד ב-38.9% מהחולים עם גירוי רטט פועל, בהשוואה לממוצע הכאב כאשר הרטט היה כבוי. הירידה הממוצעת עמדה על 79.4% בקרב אלו שלא נטו לקטסטרופיזציה של כאב ועל 25.5% באלו שנטו להפרעה זו.

 

באופן ספציפי, בקרב חולים שלא נטו לקטסטרופיזציה של כאב, ממוצע הכאב הצפוי והכאב בפועל עמד על 1.79 ו-1.84, בהתאמה, כאשר הרטט היה כבוי ועל 1.67 ו-1.02, בהתאמה, כאשר הרטט הופעל. בקרב אלו עם נטיה לקטסטרופיזציה של כאב, מדדי הכאב הצפוי והכאב בפועל עמדו על 6.0 ו-2.57 עם גירוי רטט כבוי על 5.75 ו-1.91, כאשר הרטט הופעל.  ניתוח סטטיסטי העיד על השפעה מובהקת סטטיסטית של גירוי רטט על מדדי הכאב.

 

מבחינה קלינית, החוקרים כותבים כי הם ימשיכו להשתמש בגירוי רטט במטופליהם; עם זאת, הם מכירים בכך שאלו הנוטים לקטסטרופיזציה של כאב עשויים לדרוש התערבות נוספת להקלה על כאב. ממצאי המחקר תומכים בהשלמת מחקרים נוספים להערכת התועלת של גירויי מגע לא-כואבים אחרים להקלה על כאב.

 

JAMA Facial Plast Surg 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<