חדשות

גישות חדשות לטיפול במקרים של גרד כרוני (Fall Clin Derm Conf)

22/10/2019

 

במהלך הרצאה במסגרת כנס ה-Fall Clinical Dermatology Conference הסבירו מומחים כי כיום מגוון אפשרויות הטיפול במקרים של גרד כרוני גדול מאי-פעם וגישות הטיפול השונות עשויות להוביל להקלה טובה יותר בתסמינים, אך גם מגדילות את מורכבות הטיפול בחולים.  

 

המומחים מדגישים כי הנקודה החשובה ביותר נוגעת לכך שמדובר בתום עידן הטיפול בנוגדי-היסטמינים מאחר וכעת ישנן אפשרויות חדשות לטיפול ואפשרויות נוספות המצויות בשלבי פיתוח וצפויות להיות זמינות לשימוש בשנים הקרובות.התקדמות זו נובעת מהבנה טובה יותר של הבסיס הביולוגי של גרד.  עם זאת, לצד ההתקדמות באפשרויות הטיפול במקרי גרד, חלה גם עליה במורכבות הטיפול, האתגרים וכן העלויות.

 

תכשירים מקומיים עדיין מהווים את קו הטיפול הראשון במחלות עוריות רבות הגורמות גרד, כולל Atopic Dermatitis, פסוריאזיס, דרמטיטיס משנית למגע ואורטיקריה. מבין האפשרויות החדשות לטיפול בגרד כרוני, Crisaborole מספק הקלה מהירה ומשמעותית בגרד, כולל במקרים קשים לטיפול.

 

מגוון רחב של טיפולים ייעודיים חדשים הודגמו כיעילים במצבי גרד, דוגמת Atopic Dermatitis ופסוריאזיס, וחלק הדגימו תועלת במקרים של גרד אידיופטי. אלו כוללים את Dupilumab, Secukinumab ו-Ixekizumab. בקרוב עשוי להצטרף לרשימה גם Nemolizumab, מעכב קולטן IL-31.

 

מספר תכשירים המעכבים את JAK/STAT הודגמו כיעילים בהקלה על גרד משנית ל-Atopic Dermatitis. תכשירים אלו אושרו לפסוריאזיס ונמצאו יעילים כנגד גרד גם בחולים עם Atopic Dermatitis, אך המומחים מאמינים כי ההשפעות של תרופות אלו עשויות להיות נרחבות יותר.

 

מדבקות Capsaicin גם זמינות ויעילות להקלה על כאב נוירופתי וגרד. עם זאת, העלות הגבוהה והצורך בהצבת המדבקות במרפאה הגבילה את הפופולאריות של אפשרויות אלו.

 

כיום, תכשירים ממשפחת Ganapentinoids מהווים ככל הנראה את הטיפול המעשי ביותר גרד נוירופתי. תכשירים אלו גם יעילים בהקלה על גרד נוירופתי. זמינות Pregabalin הובילה לכך שמשפחת תרופות זו פחות יקרה להקלה על גרד נוירופתי, אם כי התרופה עדיין מעט יקרה.

 

יש עדויות לפיהן למינון נמוך של Mirtazapine יעילות במקרים של Atoptic Dermatitis, גרד נוירופתי, גרד פסיכוגני וגרד אידיופטי. כאשר התרופה עובדת ההשפעה מהירה ואין סיכון להתמכרות במינונים נמוכים.

 

התכשיר הניסיוני CR845 הינו האגוניסט הראשון הפועל בפריפריה על קולטן Kappa-Opioid ומחקרים מוקדמים הצביעו על תועלת רבה לאחר שמונה שבועות בחולים תחת טיפולי המו דיאליזה.

 

Butorphanol אושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לטיפול במיגרנה, אך הינו בעל יעילות מוכחת בסוגים שונים של גרד כרוני ועמיד לטיפול.

 

המומחים מסבירים כי גרד כרוני הינו בעיה מורכבת וישנם אתגרים רבים הכרוכים בתסמין זה. העלויות של הטיפולים לעיתים הן גבוהות מאוד אך הם מקווים כי מדובר בעידן חדש של טיפול במצבי גרד וכי תרופות חדשות יהיו זמינות לטיפול בחולים אלו.

 

Fall Clin Derm Conf 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני