חדשות

מרבית החולים עם דלקת אאזנופילית של הוושט מגיבים לטיפול פומי בסטרואידים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACG)

30/10/2019

 

למעלה ממחצית מהחולים עם דלקת אאזנופילית של הוושט (Eosinophilic Esophagitis) הדגימו תגובה אובייקטיבית לתכשיר פומי של קורטיקוסטרואידים מקומיים, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology.

 

מדגם המחקר כלל 318 מבוגרים ומתבגרים בגילאי 11-15 שנים, עם אבחנה של דלקת אאזנופילית של הוושט, עם לפחות 15 אאזנופילים לשדה בעוצמה גבוהה משתי רמות של הוושט; דיספאגיה למזון מוצק בארבעה ימים לפחות במהלך השבועיים הקודמים ולפחות שישה שבועות ניסיון טיפול במעכבי תעלות מימן במינון גבוה.  המשתתפים חולקו באקראי ביחס 2:1 לטיפול בתרחיף פומי של Budesonide או פלסבו.

 

התוצא העיקרי של המחקר כלל משלב של תגובה היסטולוגית (עד 6 אאזנופילים לשדה בעוצמה גבוהה) ותגובה סימפטומטית (ירידה של לפחות 30% במדד Dysphagia Symptom Questionnaire) לאחר 12 שבועות.

 

החוקרים מדווחים כי לאחר 12 שבועות שיעורי התגובה ההיסטולוגית היו גבוהים יותר משמעותית בקבוצת ההתערבות וכך גם שיעורי התגובה הסימפטומטית (52.6% לעומת 39.1%, p=0.024). השינוי האבסולוטי במדד DSQ מתחילת המחקר לאחר 6 שבועות נטה לטובת הטיפול הפעיל (13.0- לעומת 9.1-, p=0.015), כמו גם השינוי האבסולוטי במדד  EoE Endoscopic Reference Score (4.0- לעומת 2.2-, p<0.001).

 

הערכת תוצאי הסיום המשניים הצביעה על שיפור גדול יותר משמעותית עם הטיפול הפעיל בהערכת תגובה היסטולוגית ניכרת (עד אאזנופיל בודד בשדה בעוצמה גבוהה, 32.4% לעומת 0%), תגובה היסטולוגית פחות משמעותית (עד 15 אאזנופילים בשדה בעוצמה גבוהה, 62% לעומת 1.0%) וירידה בשיא ספירת האאזנופילים (55.2- לעומת 7.6-).

 

אירועים חריגים הופיעו בשכיחות דומה בשתי הקבוצות ולרוב היו בדרגה קלה או בינונית. לא תועדו אירועים חריגים חמורים או מקרי תמותה באף אחת מהקבוצות.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACG

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<