חדשות

השוואת טיפול ביולוגי מול טיפול פומי בחולים עם פסוריאזיס רובדית (JAMA Dermatol)

07/02/2020

 

בחולים עם פסוריאזיס רובדית (Plaque Psoriasis), טיפול ב-Brodalumab, Guselkumab (טרמפיה), Ixekizumab (טאלץ) ו-Risankizumab-rzaa (סקייריזי) זוהה במטה-אנליזה חדשה שפורסמה בכתב העת JAMA Dermatology כטיפול היעיל ביותר בטווח הקצר והארוך.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיימים הבדלים ניכרים בתגובה של חולי פסוריאזיס לטיפולים שונים. בהעדר מחקרים אקראיים להשוואה ראש בראש בין טיפולים שונים, מטה-אנליזה המנתחת את הנתונים הקיימים עשויה לסייע בהשוואת היעילות של טיפולים שונים לפסוריאזיס. בסקירה הנוכחית ביקשו החוקרים להעריך את היעילות בטווח הקצר והארוך של תכשירים ביולוגיים וטיפולים פומיים לטיפול בפסוריאזיס בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

הסקירה השיטתית כללה 60 מחקרים אקראיים ומבוקרים ממאגרי Embase, MEDLINE ו-Cochrane Central Register, אשר בחנו טיפולים שאושרו ע"י ה-FDA וה-EMA למבוגרים עם פסוריאזיס בדרגה בינונית-עד-חמורה ונתונים זמינים אודות מדדי PASI (Psoriasis Area and Severity Index) לאחר 10-16 שבועות (יעילות בטווח הקצר) או 44-60 שבועות (יעילות בטווח הארוך).

 

החוקרים מדווחים כי לאחר 10-16 שבועות, שיעורי PASI 90 הגבוהים ביותר תועדו עם טיפול ב-Risankizumab-rzaa (71.6%), Brodalumab (70.8%), Ixekizumab (70.6%) ו-Guselkumab (67.3%). לאחר 44-60 שבועות, הטיפולים עם שיעורי PASI 90 הגבוהים ביותר היו Risankizumab-rzaa (79.4%), Guselkumab (76.5%), Brodalumab (74.0%) ו-Ixekizumab (73.9%).  הממצאים היו דומים כאשר החוקרים בחנו את מדדי PASI 75 ו-PASI 100 בטווח הקצר והארוך.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מספקים הערכה של היעילות היחסית של טיפולים שונים למבוגרים עם פסוריאזיס רובדית בדרגה בינונית-עד-חמורה ומעידים כי טיפולים ביולוגים עשויים להיות יעילים יותר מטיפול פומי.

 

JAMA Dermatol. Published online February 5, 2020

 

הערת מערכת:

הטיפול ב-Risankizumab-rzaa (סקייריזי) הראה את שיעורי היעילות הטובים ביותר בטווח הקצר והארוך.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני