חדשות

השמנה עלולה להוביל להתפתחות צורה חמורה של COVID-19 בחולים צעירים (Lancet)

12/05/2020

 

השמנה מעלה את הסיכון להתפתחות צורה חמורה של COVID-19 גם בחולים צעירים, כך שככל שהחולים המאושפזים בשל המחלה ביחידת טיפול נמרץ הם צעירים יותר, כך הם נוטים להיות שמנים יותר.

 

מדגם המחקר כלל 265 חולים (58% גברים) אשר אושפזו בסוף מרץ ותחילת אפריל במספר בתי חולים בארצות הברית. הגיל הממוצע של חולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ עמד על 55 שנים וכבר בשלב מוקדם זיהו החוקרים חולים צעירים שבהחלט היו שמנים יותר, עם חולים רבים בהם מדדי מסת הגוף עלו על 35 ק"ג למטר בריבוע.

 

החוקרים זיהו קורלציה שלילית משמעותית בין גיל החולים ובין מדד מסת הגוף של החולים, כאשר בקרב חולים צעירים יותר שאושפזו לבית החולים תועד סיכוי גדול יותר להשמנה. לא זוהו הבדלים מגדריים. חציון מדד מסת הגוף של המשתתפים במחקר עמד על 29.3 ק"ג למטר בריבוע ,כאשר רק ב-25% מהחולים מדד מסת הגוף היה קטן מ-26 ק"ג למטר בריבוע וב-25% מהחולים מדדי מסת הגוף עלו על 34.7 ק"ג למטר בריבוע.

 

החוקרים מסבירים כי השמנה עלולה לפגוע בעבודת הנשימה עקב הפרעה לתפקוד הסרעפת, פגיעה בתגובה החיסונית לזיהום נגיפי, מצב פרו-דלקתי ועקה חמצונית המשפיעים באופן שלילי על תפקוד הלב וכלי הדם.

 

לסיכום, מהנתונים עולה כי באוכלוסיות בהן שכיחות גבוהה של השמנה, COVID-19 עשוי לפגוע בחולים צעירים יותר ולהוביל להתפתחות מחלה חמורה.

 

Lancet. Published online April 30, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<