חדשות

חולים עם אלופציה אראטה עלולים להיות בסיכון מוגבר להתקף לב (JAMA Dermatology)

24/05/2020

 

מנתונים חדשים מדרום קוריאה שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology עולה כי בחולים עם אלופציה אראטה ייתכן סיכון מוגבר לאוטם חד של שריר הלב.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגר ביטוח ארצי אודות 228,000 מטופלים בגילאי 30-89 שנים, אשר אובחנו עם אלופציה אראטה בין 2006-2017 והשוו אותם אל מול 4.5 מיליון ביקורות תואמות.

 

למעט הרגלי עישון, בחולים עם אלופציה אראטה תועד פרופיל סיכון קרדיווסקולארי מעט טוב יותר, בהשוואה לביקורות, עם היארעות מצטברת נמוכה יותר של אירועי אוטם לבבי חד לאחר 2-4 שנים. עם זאת, זוהתה עליה אקספוננציאלי בסיכון בקרב חולים עם אלופציה אראטה עם הזמן, כאשר יחס הסיכון המתוקן הפך מובהק סטטיסטית לאחר 8-12 שנים מבין 12 שנות המעקב. בשנתיים האחרונות למעקב, יחס הסיכון המתוקן עמד על 4.51 (רווח בר-סמך 95% של 3.65-5.58).

 

הדפוס היה דומה ללא תלות בשאלה אם החולים היו מעשנים, אך הסיכון היה אף גדול יותר בקרב מעשנים. כך גם היה בקרב גברים ובאלו מתחת לגיל 50 שנים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למעקב הדוק וארוך-טווח אחר הבריאות הקרדיווסקולארית, לצד הדרכת החולים, בעיקר אודות הפסקת או הימנעות מעישון, חשיבות רבה בחולים עם אלופציה אראטה. הם כותבים כי ממצאי המחקר מעלים את האפשרות כי אלופציה אראטה אינה מחלה אוטואימונית המוגבלת לעור, אלא כזו בעלת השפעה מערכתית. חולים עם אלופציה אראטה מצויים בסיכון מוגבר לאוטם לבבי לאורך הזמן, למרות פרופיל סיכון קרדיווסקולארי טוב יותר.

 

JAMA Dermatology, online May 13, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<