חדשות

טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים עשוי להפחית סיכון להישנות ממאירות בנשים עם ליכן סקלרוזיס של העריה (JAMA Dermatology)

26/05/2020

 

טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים מלווה בשיעורי הישנות מופחתים של קרצינומה של תאי קשקש של העריה ושל נגעי dVIN (Differentiated Vulvar Intraepithelial Neoplasia) בנשים עם ליכן סקלרוזיס של העריה, כך מדווחים חוקרים מאוסטרליה במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Dermatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ליכן סקלרוזיס של העריה שאינה מטופל עלול להביא לעליה בסיכון לקרצינומה של תאי קשקש באזור העריה ו-dVIN בהיקף של עד 7%. בעוד שטיפול בקורטיקוסטרואידים עשוי להפחית את הסיכון הנ"ל, לא ידוע אם לטיפול גם השפעה על שיעורי ההישנות, אשר לפי הערכות קודמות נעו סביב 45%.

 

להערכת הנושא, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 2,410 נשים עם ליכן סקלרוזיס של העריה. כל הנשים קיבלו טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים לאחר הסרה ראשונית של קרצינומה של תאי קשקש של העריה או dVIN. התכשירים שהיו בשימוש כללו Betamethasone Dipropionate, Hydrocortisone ו-Desonide.

 

החוקרים זיהו 25 נשים עם היסטוריה של קרצינומה של תאי קשקש של העריה ו/או dVIN. עם זאת, הם לא כללו בניתוח הנתונים 10 נשים עם קרצינומה על-רקע HPV וכן ארבע נשים נוספות שלא הקפידו על ההנחיות או אבדו למעקב.

 

מבין 11 הנשים הנותרות, שמונה נשים לא אובחנו עם הישנות לאחר מעקב ממוצע של 10.5 שנים. החוקרים מדווחים על שני מקרי הישנות קרצינומה של תאי קשקש בעריה ועל מקרה אחד של הישנות dVIN.

 

מהנתונים עולה כי בקרב נשים שהקפידו על טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים תועדו שיעורי הישנות קרצינומה של תאי קשקש בעריה או dVIN של 27%, עם שיעורי הישנות לאחר חמש שנים של 44-47%.

 

החוקרים מציינים כי מדובר במחקר רטרוספקטיבי, חד-מרכזי, עם גודל מדגם קטן וללא קבוצת ביקורת. עם זאת, למרות המגבלות המשמעותיות של המחקר, הממצאים תומכים בהשפעה החיובית וארוכת הטווח של טיפול בקורטיקוסטרואידים כנגד ליכן סקלרוזיס.

 

JAMA Dermatology, online May 6, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<