חדשות

טיפול ממושך בתרופות ביולוגיות אינו מעלה את הסיכון למלנומה (JAMA Dermatology)

05/06/2020

 

מנתוני סקירה שיטתית ומטה-אנליזה חדשה עולה כי טיפול ביולוגי ממושך כנגד דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת מעי דלקתית ופסוריאזיס, אינו מלווה בסיכון מוגבר למלנומה.  עם זאת, במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Dermatology מציינים החוקרים כי מאחר והמחקר זיהה מגמות עליה בשיעורי מלנומה עם טיפול ארוך-טווח, לא ניתן לשלול עליה משמעותית קלינית בסיכון הנ"ל.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית בין השנים 1995-2019 לזיהוי מחקרים אקראיים, מחקרי עוקבה ומחקרי מקרה-ביקורת לכימות הסיכון למלנומה. הם כללו בסקירה שבעה מחקרים, עם סך כולל של למעלה מ-34,000 משתתפים שקיבלו תרופות ביולוגיות במשך לפחות שנה אחת ולמעלה מ-135,000 משתתפים שלא קיבלו טיפול בתרופות אלו.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר חיובי בין טיפול ביולוגי ובין הסיכון למלנומה בחולים עם מחלת מעי דלקתית (סיכון יחסי של 1.20), דלקת מפרקים שגרונית (סיכון יחסי של 1.20) ופסוריאזיס (יחס סיכון של 1.57), בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול סיסטמי קונבנציונאלי; עם זאת, ההבדלים לא היו מובהקים סטטיסטית. יתרה מזאת, מרבית המחקרים לא כללו תקנון לגורמי סיכון אחרים.

 

ממצאי המחקר מסייעים להקל מעט על החרדה משנית לשימוש בתרופות ביולוגיות לאחר שלא זוהה קשר מובהק סטטיסטית בין חשיפה לתרופות ביולוגיות ובין התפתחות מלנומה. אעפ"י כן, החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים וארוכי-טווח במטרה למצוא מענה לשאלה זו.

 

JAMA Dermatology, online May 20, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<