אתרים מומלצים

האם דרמוסקופיה מסייעת בתיעדוף נגעי עור בתנאי רפואה ראשונית? (J Clin Oncol.)

25/04/2006

ממחקר חדש עולה כי Dermoscopy משפרת את תיעדוף נגעי עור ע"י רופאים ברפואה ראשונית (Primary Care Physicians PCP). רפואה ראשונית מהווה את מוקד ההתערבויות ואמצעי החינוך החדשים שנועדו להגברת סקירת ומניעת סרטן עור.

עם זאת, מעולם לא בוצעו מחקרים להערכת השפעת דרמוסקופיה ככלי אבחנתי בתנאי רפואה ראשונית כהערכה ראשונית של גידולי עור. בתנאים אלו, המטרה העיקרית של דרמוסקופיה היא לקבוע אם נגע מסוים צריך לעבור הערכה מעמיקה יותר ע"י רופאים מומחים.

 

החוקרים פיתחו אלגוריתם אבחנתי פשוט, המוכר כ-3-Point Checklist ומבוסס על הערכת 3 קריטריונים דרמוסקופיים – אסימטריה של צבע או מבנה, נוכחות רשת קווים עבים עם פיזור אירגולרי, וזיהוי מבנים לבנים ו/או כחולים. בנוכחות 2 מ-3 הקריטריונים הללו, קיים פוטנציאל ממאיר לנגע, ויש להפנות את הנבדק למומחה. PCP בברצלונה ובנאפולי עברו קורס הכשרה בן יום אחד באשר לאבחון סרטן והערכה דרמוסקופית, וחולקו לקבוצת הערכה דרמוסקופית, או קבוצת הערכה באמצעות הסתכלות בלבד.

 

במהלך תקופה של 16 חודשים, 73 PCP בדקו 2522 חולים עם נגעים עוריים וסיווגו אותם כשפירים או חשודים לסרטן עור. כל המטופלים עברו הערכה חוזרת ע"י רופא עור מומחה כמדד זהב, והדיוק בהפניה נקבע עבו שתי הקבוצות.

 

בקבוצת הבדיקה באמצעות הסתכלות בלבד נמדדה רגישות הפניה של 54.1%, וסגוליות של 71.3%, ערך מנבא חיובי עמד על 11.3%, ערך מנבא שלילי עמד על 95.8%. בקבוצת הרופאים שביצעו הערכה דרמוסקופית, נרשמה רגישות של 79.2%, סגוליות של 71.8%, ערך מנבא חיובי 16.1% וערך מנבא שלילי 98.1%. הבדלים אלו היו משמעותיים הן עבור מדדי הרגישות (P=0.002) והן עבור ערך מנבא שלילי (P=0.004).

 

בדיקה היסטופתולוגית של נגעים מצאה 23 גידולי עור שלא אובחנו ע"י PCP שביצעו הערכה באמצעות הסתכלות בלבד, ו-6 מקרים שפוספסו ע"י רופאים שביצעו הערכה דרמוסקופית (P=0.002).

 

דרמוסקופיה היא בדיקה אמינה, פשוטה ובטוחה לשימוש ע"י רופאים ברפואה ראשונית, להערכת נגעים בסיכון גבוה הדורשים בדיקה נוספת ע"י מומחים. ככלי סקירה בשלב ראשון, דרמוסקופיה מסייעת לרופאים ראשוניים לבצע אבחנה טובה יותר של גידולי עור החשודים כסרטן עור. ככלי קו שני עבור נגעים בהם המסקנה אינה חד-משמעית, דרמוסקופיה המבוצעת ע"י רופא מומחה יכולה להקטין את מספר הפרוצדורות המיותרות להסרת נגעים שפירים (סגוליות טובה יותר מהסתכלות בלבד).

 

J Clin Oncol. 2006;24:1877-1882

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<