חדשות

מלנומה ממארת בילדים עשויה להתבטא בצורות שונות (J Am Acad Dermatol)

08/09/2020

 

מלנומה ממארת בילדים ומתבגרים היא מחלה נדירה, אך עשויה להיות קשה לאבחנה ומחלה פטאלית עשויה להתייצג בצורות שונות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מלנומה הינה מחלה נדירה בילדים ומתבגרים ולעיתים קרובות בעלת התייצגות קלינית ייחודית, דוגמת קשר עם נבוס מלנוציטי מולד, מלנומה ספיצואידית, או מלנומה א-מלנוטית. מטרת המחקר הייתה לקבוע את המאפיינים הקליניים וההיסטופתולוגיים של מלנומה פטאלית בילדים.

 

החוקרים השלימו סקירה רטרוספקטיבית של כלל המקרים של מלנומה פטאלית בקרב חולים מתחת לגיל 20 שנים, אשר אובחנו בין 1994 ועד תחילת 2017. הם זיהו בסך הכול 38 מקרים פטאליים לאורך תקופה של למעלה משני עשורים. המקרים הללו התאפיינו בביטוי קליני הטרוגני ובהבדלים בין המטופלים, בנגעים המוקדמים ובהיסטופתולוגיה של הגידול.

 

החוקרים מדווחים כי הגיל הממוצע של הילדים בעת האבחנה עמד על 12.7 שנים, כאשר הגיל הממוצע בעת התמותה עמד על 15.6 שנים.

 

מבין 16 מקרים עם תת-סוג מחלה ידוע, מחצית מהמקרים היו מלנומה נודולארית, שליש מהמקרים (31%) היו של מלנומה מתפשטת שטחית ו-3 מקרים (19%) היו של מלנומה ספיצואידית. מבין 38 המלנומות הפטאליות, הסברה הייתה כי נגע מלנוציטי מולד היה המקור ל-10 ממאירויות.

 

החוקרים מדווחים כי הם הופתעו מכך שלמרות הבדלים רבים בהתייצגות החולים, מלנומה ממארת הובילה למותם של החולים. לא מדובר היה בקבוצה מסוימת בעלת מאפיינים ייחודיים, אלא במגוון רחב של חולים עם ביטויים שונים של הממאירות העורית.  

 

J Am Acad Dermatol. 2020 Jul 1.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<