חדשות

השוואת השפעת Risaknizumab לעומת Fumaric Acid Esters על תוצאים המדווחים על-ידי חולים עם פסוריאזיס רובדית (J Eur Acad Dermatol Venereol)

14/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי לטיפול ב- Risaknizumab יתרונות משמעותיים על-פני Fumaric Acid Esters (FAE) לשיפור תוצאים המדווחים ע"י חולים עם פסוריאזיס בדרגה מתונה-עד-חמורה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להעריך את התוצאים המדווחים ע"י חולים שטופלו ב- Risaknizumab, לעומת מטופלים ב-FAE. המחקר כלל מבוגרים שחולקו ביחס 1:1 לטיפול ב- Risaknizumab במינון 150 מ"ג, אשר ניתן בזריקה תת-עורית בשבוע 0, 4 ו-16, או FAE, שניתנו בהתאם לתווית הטיפול.

 

תוצאים המדווחים ע"י החולים נבחנו באמצעות מדד PSS (Psoriasis Symptom Scale), DLQI (Dermatology Life Quality Index), SF-36v2 (36-Short Form Health Survey), PBI (Patient Benefit Index), HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale), PtGA (Patient Global Assessment) ו-EQ-5D-5L (European Quality of Life Dimensions 5 level). התוצאים המדווחים ע"י החולים נבחנו בשבוע 0, 16 ו-24.

 

החוקרים מדוחים כי 60 חולים חולקו לטיפול ב- Risaknizumab ומספר דומה של חולים חולק לטיפול FAE.

 

מהנתונים עולה כי חל שיפור משמעותי במדד PSS עם Risaknizumab לעומת FAE לאחר 16 שבועות ו-24 שבועות, הן במדד בכללותו והן במדדי אודם, גרד וצריבה על-רקע פסוריאזיס. מדדי DLQI היו נמוכים יותר משמעותית (עדות לאיכות חיים טובה יותר) עם Risaknizumab לעומת FAE, עם הבדל ממוצע ריבועים פחותים של 7.4- ו-7.6- לאחר 16 ו-24 שבועות, בהתאמה.

 

בקרב חולים שחולקו באקראי לטיפול ב- Risaknizumab תועד גם שיפור גדול יותר במרכיב הגופני והנפשי של מדד SF-36, במדדי HADS להערכת חרדה ודיכאון, במדד PtGA ובמדדי EQ-5D-5L לאחר 16 ו-24 שבועות, בהשוואה לטיפול ב-FAE.

 

מדדי PBI היו גבוהים יותר משמעותית, עדות לתועלת גדולה יותר, עם Risaknizumab לעומת FAE, עם הבדל ממוצע ריבועים פחותים של 1.1 ו-1.3 לאחר 16 שבועות ו-24 שבועות, בהתאמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביתרונות של Risaknizumab על-פני FAE בשיפור תוצאים המדווחים ע"י חולים עם פסוריאזיס.

 

J Eur Acad Dermatol Venereol 2021

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<