חדשות

ירידה קלה במספר החולים הקשים והנדבקים אמש מעוררת תקווה להתחלת מגמה אפשרית, סוגיית אופן פתיחת הלימודים מעוררת מחלוקות בין אנשי המקצוע

08/02/2021

מאת מערכת אי-מד

נתוני אמש עשויים אולי להצביע, כך יש לקוות, שהמגמה לה ציפינו כבר זמן רב מתחילה להתממש:  מספר החולים הקשים החדשים ביומיים האחרונים היה מתחת ל-120 ומספר החולים הקשים ירד ל-1059 .  גם מס' הנדבקים אמש היה נמוך יחסית (4.557) .

ע"פ דו"ח אגף המודיעין מקדם ה-R נותר עדיין על 0.99 ושיעור הבדיקות החיוביות במגמת ירידה עם ממוצע של 9% .

בתוך זאת מפרסמים מס' ארגונים וגופים המלצות והצעות באשר למתווה החזרה ללימודים:

1. מצ"ב מכתב שנערך ע"י הצוות הבין-תחומי לילדים וקורונה של האוניברסיטה העברית והדסה שנשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר החינוך יואב גלנט ואחרים.

במכתב זועקים המומחים וטוענים נגד מדיניות הממשלה:
- "אנו, שעוקבים אחר מדיניות הממשלה בשנה האחרונה, לא יכולים עוד לעמוד מנגד לנוכח סדר העדיפויות המעוות, לפיו אישור לטייק-אווי קודם לפתיחת מסגרות החינוך".
- "הילדים הפכו לקורבנות הקשים ביותר של ההתמודדות עם הנגיף. הדבר פוגע בבריאות הציבור עליה אתם מופקדים".
- "אין לובי, אין קול במדיה ואין זכות הצבעה, ומכאן שהילדים אינם יכולים להשפיע על גורלם. חובתנו המקצועית לזעוק את שוועתם".

העתקים נשלחו לפרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, מנהלת שירותי בריאות הציבור ד״ר שרון אלרעי-פרייס, ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ׳ חזי לוי.

2. לעומתם,  יו"ר הר"י פרופ' ציון חגי  מביע דאגה מפני מתכונת הפתיחה הצפויה של בתי הספר, כפי שנקבעה בממשלה. "בשום מדינה בעולם לא פתחו בתי ספר עם שיעורי תחלואה גבוהים כמו אלה שעדיין מאפיינים את ישראל".

לדברי פרופ' חגי, "השילוב בין שיעור התחלואה הגבוה לבין הימצאותם של וריאנטים חדשים שמדבקים וגם פוגעים יותר בילדים, הוא שילוב מסוכן שעלול להביא להדבקת המבוגרים וכפועל יוצא יגרור סגר נוסף".

פרופ' חגי סבור כי מוטב ליישם מתכונת של לימודים תחת כיפת השמים בישובים ירוקים ועדין לא לפתוח לימודים ביישובים אדומים. יש לזכור שמאחר והתחלואה באיזורים האדומים היא גבוהה מאוד הילדים ידבקו בקהילה וידביקו ילדים נוספים בבתי הספר מצב שיגרום לתחלואה קשה עולה .

"הקושי של ההורים ושל המעסיקים מובן מאוד, אבל עלינו לזכור גם את האפקט שהיה לפתיחה החפוזה של מערכת החינוך בחודש ספטמבר האחרון. בכל פעם שפתחנו מהר, נאלצנו לסגור מהר", הוא הוסיף. לדבריו, בצד חזרה מבוקרת של הלימודים, בדגש כאמור על לימודים בחוץ, יש לבצע בדיקות תכופות לצורך ניטור התחלואה בבתי הספר לרבות בדיקות מהירות, וכן לעשות הרבה יותר מאמצים להעלאת שיעור ההתחסנות בקרב צוותי ההוראה.

3. פרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים: "בידי המורים והגננות להציל את הילדים. על כל המורים והגננות בישראל לנצל כל רגע עד ההחלטה על פתיחת המערכת - ולמהר מיידית להתחסן".

בפניה דחופה לראשי ארגוני המורים והגננות קורא פרופ' גרוסמן לפתוח במבצע "מורים לחיים" - מהלך חיסון מהיר ויעיל, שבמסגרתו כל צוותי ההוראה והגנים שלא התחסנו יעשו זאת מיידית.
לדברי פרופ' גרוסמן: "במקום שאין מנהיגים - היו אתם מנהיגים. במקום שאין אחריות - קחו אתם אחריות. גן מחוסן הוא גן יותר מוגן וכיתה מחוסנת היא כיתה יותר בטוחה. בידכם להציל את הילדים, תנו כתף. שילוב של צוותים מחוסנים ושמירה על מסיכות והוראות יזרז את הפתיחה המיוחלת של המערכת. אנחנו רופאי הילדים היינו בקו הראשון של המתחסנים. עכשיו תורכם, כמי שעומדים בקו הראשון של המחנכים. עיני התלמידים, ההורים והרופאים נשואות אליכם".

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<