חדשות

בריטניה בוחנת אסטרטגיה חדשה לחיסון

08/02/2021

מחקר חדש שיצא לדרך בבריטניה יבדוק את ההשפעה של מתן שני סוגי חיסון על אותו מטופל. מחקר זה בא על רקע הוריאנט הבריטי (B117) החדש שמסתמן כקטלני יותר מהמקורי לפי מחקר חדש.

בצל המחסור באספקת מנות חיסון והחשש מזנים חדשים מדבקים וקטלניים יותר, החליטה ממשלת בריטניה לבחון אסטרטגיה חדשה - שילוב שני סוגי מנות לחיסון הקורונה וזאת במטרה לחסן כמה שיותר אנשים וכמה שיותר מהר. המחקר שימשך 13 חודשים יכלול 800 מטופלים, יכלול שמונה זרועות טיפול בשילובים שונים של סוגי חיסון ומרווחים בין המנות, כולל מתן חיסון מאותו סוג במרווחים של 28 ימים או 12 שבועות.

בהצהרה שמסרה ממשלת בריטניה, נאמר כי 9.6 מיליון דולר הוקצו למטרת מחקר זה שיבחן את השפעות חיסון שכזה. עוד נאמר בהצהרה, כי מטרת המחקר היא איסוף מידע על מנת לתמוך בתוכנית חיסון גמישה יותר, במידת הצורך, ובהינתן האתגרים הכרוכים בחיסון מספר רב של אנשים והמחסור באספקה של חיסונים שונים. כמו כן, נאמר שהמחקר יוכל לשפוך אור על השאלה האם שילוב חיסונים שונים יכול להגביר או להאריך את התגובה החיסונית.

קבוצת הביקורת במחקר תכלול אנשים שקיבלו שתי מנות מאותו סוג חיסון. נכון להיום, ממשלת בריטניה נשארת עם אותן הנחיות – מתן שתי מנות חיסון מאותו סוג במרווח של 12 שבועות.

במקביל, מחקר חדש אחר שפורסם בבריטניה מעריך שהוריאנט הבריטי קטלני יותר ב-35% בהשוואה לווירוס הסטנדרטי. ממצאים אלו מחזקים דו"ח של ממשלת בריטניה שיצא ב-22 לינואר שבו נאמר שבנוסף להיות הוריאנט מדבק יותר, הוא גם קטלני יותר ב-30% בהשוואה לווירוס הסטנדרטי. החוקרים לא מצאו את המנגנון העומד מאחורי הקטלניות של הוריאנט, אך נראה כי יש קשר מסוים לעומס ויראלי מוגבר של הוריאנט.

לכתבה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<