חדשות

זיהום בנגיף הקורונה עלול להוביל להתפתחות תגובות אוטואימוניות (BioRxiv)

09/02/2021

 

צוות חוקרים בינלאומי שבחן את זיהום נגיף הקורונה הגיע לתגלית חשובה לפיה הנגיף עלול לגרום להתפתחות תגובות אוטואימוניות, ממצאים העשויים לספק הסבר לחלק מהתעלומות הנוגעות לזיהום הנגיפי, כולל הימשכות התסמינים לאורך חודשים לאחר סילוק הנגיף בחלק מהחולים ומדוע ילדים ומבוגרים עלולים לפתח תסמונת דלקתית חמורה לאחר הזיהום.

 

המחקר כלל נתונים אודות למעלה מ-300 חולים מארבעה בתי חולים: שניים בקליפורניה, אחד בפנסילבניה ואחד נוסף בגרמניה.

 

החוקרים התבססו על בדיקות דם להערכת התגובה החיסונית עם התקדמות הזיהום וערכו בדיקות לזיהוי נוגדנים עצמיים, תוך השוואת נוגדנים אלו אל מול אלו שנמצאו בנבדקים ללא זיהום בנגיף הקורונה. בחלק מהחולים עם נוגדנים עצמיים תועד שינוי בנוגדנים עם התקדמות הזיהום, רמז לכך שהנוגדנים העצמיים היו שם מלכתחילה.

 

עם זאת, ב-20% מהחולים עם עדות לנוגדנים העצמיים הנוגדנים היו נפוצים יותר עם התקדמות הזיהום, רמז לקשר ישיר בין הנוגדנים העצמיים ובין הזיהום הנגיפי וכי לא מדובר רק במצב שהיה קיים טרם הזיהום.

 

חלק מהנוגדנים הללו היו מכוונים כנגד מרכיבים מרכזיים של מערכת החיסון הפועלים כנגד הנגיף, דוגמת אינטרפרון. אינטרפרונים הם חלבונים המפריעים ליכולת הנגיף לשכפל עצמו וסילוקם עשוי להוביל לסיכון גבוה לזיהום מסכן חיים. מעבר לנוגדנים אלו, בחלק מהנבדקים תוארו נוגדנים עצמיים כנגד רקמות חיבור ושריר המזוהים במחלות נדירות.

 

החוקרים מסבירים כי הם החלו במחקר זה לאחר שזיהו חולים עם נגיף הקורונה עם מגוון חריג של תסמינים שדמו למחלות אוטואימוניות יותר מאשר לזיהום נגיפי – פריחות עוריות, כאבי מפרקים, עייפות, כאבי שרירים, יובש עיני, קרישי דם ודלקת בכלי דם.

 

נותר עוד לבחון אם חולים אלו ימשיכו ויפתחו מחלה אוטואימונית ועם המשך מעקב אחר המקרים הללו ניתן יהיה לספק תשובה לשאלה זו. חשוב לבחון את הנוגדנים העצמיים לאורך זמן במטרה לקבוע אם אלו עשויים לסייע בזיהוי החולים בסיכון לתסמינים ממושכים לאחר זיהום בנגיף הקורונה.

 

BioRxiv, Jan. 29, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<