חדשות

מספר החולים הקשים עלה ל-604 , כששיעור ההדבקה גבוה (כ-10%) נמשך עם מגמה מסוכנת של עליה בגיל הנדבקים

19/09/2020

מאת מערכת אי-מד

נכון להיום, ה-19/9 הגיע מספר החולים הקשים ל-604 , כשמספר הנדבקים אמש היה כ-5,300 מתוך כ-53,000 בדיקות, היינו כ-10% חיוביים.

ע"פ דו"ח הברומטר שפורסם שלפני יומיים, עומסי האשפוז של חולי קורונה בבתי החולים עולים בהדרגה בבתי חולים רבתיים, אך לא באופן שמשקף ישירות את היקף ההדבקה.

לפי כותבי הדו"ח, ברפואת הקהילה נצפית מגמת עלייה בגילי החולים ובמחלות הרקע שלהם (כלומר קבוצות הסיכון) , מה שמעלה את הסיכון לעלייה בהיקפי האשפוזים של החולים הקשים ומקרי המוות בימים ובשבועות הקרובים. בנוסף, דו"ח הברומטר מציין שמסתמן עומס גדל והולך במערכת האשפוז הגריאטרית ובאפשרויות להעניק פתרונות רפואיים מתאימים לחולים סיעודיים מורכבים שנדרשים לשחרור מבתי החולים.

בנוסף מתריע דו"ח הברומטר כי קיימת עליה בהיקף ובשיעור הבידודים ווההדבקה בקרב הצוותים הרפואיים, דבר שגורם באופן משמעותי להתגברות העומס על מערכת האשפוז. 

מחברי הדו"ח כותבים : "לאור כל אלה, ובהמשך להתרעה שסיפקנו כבר בשבוע שעבר, אנו מרגישים מחויבים להתריע שוב על הצורך בנקיטת צעדים מיידיים ונרחבים לצמצום התחלואה כדי להימנע מהמשך הפגיעה ביכולות מערכת הבריאות על כל מרכיביה לספק מענה ראוי למטופלים".

בנוסף, מחברי הדו"ח ממליצים להפעיל את מערך הוויסות בין בתי החולים, לזרז את הכשרת צוותי הרפואה הנוספים, כולל בניינת מסגרות מתאימות לילדי חברי הצוות הרפואי, ולשפר זמינות בדיקות מהירות.

ללוח הבקרה של משרד הבריאות

הערת המערכת: העלייה בהדבקות של אנשים מבוגרים יותר ומחלות רקע מדאיגה במיוחד. כעת אמנם כולנו נמצאים בסגר אך יש עדיין מקום לתשומת לב מיוחדת להגנת האוכלוסיות שבסיכון, שכן כידוע לכולם מרבית ההדבקות עדיין מתרחשות בבית, ולכן דווקא בסגר יש לוודא שאנשים בקבוצות סיכון יקבלו תמיכה ברכישת מוצרי מזון תרופות וכד' בכדי שהחשיפה שלהם תהיה מינימלית. 

יש להניח שנתוני הנדבקים החדשים בימי החג יצביעו על ירידה גם בשל הסגר (שבסה"כ נשמר ביממה האחרונה) וגם בשל החג והירידה במספר הבדיקות, אבל יש עדיין אי וודאות לגבי מה שיתרחש בשבוע הקרוב. מספר החולים הקשים צפוי להמשיך לעלות, והשאלה היא תהיה ירידה בכמות הנדבקים וחשוב מכך ירידה בכמות הנדבקים החדשים בקבוצות הסיכון.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<