חדשות

הסוכנות האירופית לתרופות תומכת במתן דקסמתזון לטיפול בחולים קשים עם COVID-19 (מתוך הודעת ה-EMA)

20/09/2020

 

הסוכנות האירופית לתרופות (European Medicines Agency) פרסמה הודעת תמיכה במתן דקסמתזון לטיפול בחולים עם COVID-19 הנדרשים לטיפול בחמצן או הנשמה מלאכותית, לאחר בחינת תוצאות מחקר RECOVERY.

 

על-פי הודעת ה-EMA, ניתן לשקול מתן דקסמתזון כטיפול במבוגרים ומתבגרים בגילאי 12 שנים ומעלה עם זיהום בנגיף קורונה, אשר נדרשו לטיפול בחמצן. הטיפול אפשרי במתן פומי, זריקה, או עירוי. בכל המקרים, המינון המומלץ במבוגרים ומתבגרים הוא 6 מ"ג, פעם ביום, למשך עד 10 ימים.

 

כחלק ממחקר RECOVERY, חולים מאושפזים עם COVID-19 חולקו באקראי לטיפול פומי או תוך-ורידי בדקסמתזון (6 מ"ג פעם ביום) למשך עד 10 ימים או לטיפול סטנדרטי. בסה"כ, 482 חולים (22.9%) חולים שטופלו בדקסמתזון ו-1,110 חולים (25.7%) שקיבלו טיפול סטנדרטי הלכו לעולמם בתוך 28 ימים מההקצאה האקראית.

 

מהנתונים המוקדמים עולה כי בהשוואה לטיפול סטנדרטי, מתן דקסמתזון הפחית את שיעורי התמותה ב-35% בחולים תחת הנשמה מלאכותית פולשנית וב-20% באלו תחת טיפול בחמצן, אשר לא חוברו למכונת הנשמה.  לא תועדה ירידה בסיכון לתמותה בקרב חולים שלא קיבלו טיפול בחמצן או חוברו למכונת הנשמה.

 

ממצאים אלו זכו לתמיכה מנתונים נוספים בנושא, כולל מטה-אנליזה שנערכה ע"י ארגון הבריאות העולמי ובחנה את הנתונים משבעה מחקרים קליניים להערכת השימוש בקורטיקוסטרואידים לטיפול בחולים עם COVID-19.

 

מתוך הודעת ה-EMA

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לראיון עם ד"ר ענת וידר שהציגה את העדויות באשר ליעילות טיפולים תרופתיים שונים, ביניהם גם הדקסמתזון בחולי COVID-19.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<