חדשות

עדויות חדשות תומכות בתגובה חיסונית ממושכת כנגד COVID-19 (מתוך CIDRAP)

28/10/2020

 

משך התגובה החיסונית כנגד נגיף הקורונה חשוב להבנת התפרצויות בקהילה ונתוני בדיקות סרולוגיות וכן לחזות את משך ההגנה של חיסון כנגד הזיהום הנגיפי. משני מחקרים חדשים עולה כיצד חומרת המחלה עשויה לנבא ייצור נוגדנים ממושך ומספקים נתונים אודות היחלשות התגובה החיסונית עם הזמן, אם כי תתכן תגובה חיסונית למשך עד שבעה חודשים.

 

מחקר מבריטניה שפורסם בכתב העת Nature Microbiology בחן 65 חולים עם עדות לזיהום בנגיף הקורונה בבדיקת PCR ו-31 אנשי צוות רפואי עם תוצאה סרולוגית חיובית לנגיף. החוקרים בחנו את תגובת הנוגדנים בבדיקות דם שנאספו 94 ימים לאחר הופעת התסמינים.

 

בלמעלה מ-95% מהנבדקים תועד היפוך סרולוגי – נוכחות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה – ונוגדנים מנטרלים בדגימות שנלקחו שמונה ימים לאחר הופעת התסמינים, אך היקף תגובת נוגדנים מנטרלים היה תלוי בחומרת המחלה, עם שיא תגובת נוגדנים נמוך יותר באלו שהציגו מחלה קלה יותר.

 

מהמחקר עלה כי תגובת הנוגדנים כנגד נגיף הקורונה הייתה אופיינית לתגובה כנגד זיהומים נגיפיים, עם שיא ראשוני בתגובת הנוגדנים ולאחר מכן ירידה ברמות הנוגדנים. נוגדני IgA ו-IgM התקרבו לערכי הבסיס בחלק מהחולים לאחר 60 ימים מהופעת התסמינים, כאשר נוגדני IgG נותרו גבוהים במרבית המשתתפים למשך עד 94 ימים לאחר הופעת התסמינים.

 

בחלק מהנבדקים עם שיא תגובת נוגדנים מנטרלים נמוך יותר, לא ניתן היה לזהות את הנוגדנים לאחר 50 ימים, בעוד שבחלק מהחולים עם רמות נוגדנים התחלתיות גבוהות יותר נותרו נוגדנים מנטרלים למשך למעלה מ-60 ימים לאחר הופעת התסמינים.

 

ממצאים דומים עלו ממחקר מפורטוגל שפורסם בכתב העת European Journal of Immunology ובן את רמות הנוגדנים בלמעלה מ-500 חולים מאושפזים, אנשי צוות רפואי ומתנדבים שהחלימו מזיהום בנגיף הקורונה.

 

מהנתונים עלה כי ב-90% מאלו שהיו חיוביים לנגיף הקורונה ניתן היה לזהות נוגדנים החל מ-40 ימים ועד 7 חודשים לאחר הזיהום, עם רמות גבוהות יותר בחולים עם מחלה חמורה יותר.

 

עוד זיהו החוקרים עליה מהירה ברמות נוגדנים במהלך שלושת השבועות הראשונים לאחר הופעת התסמינים. למרות שרמות נוגדני IgA ו-IgM ירדו עם הזמן, החוקרים זיהו פעילות מנטרלת ורמות מדידות של נוגדני IgG לאורך לפחות שישה חודשים לאחר הזיהום בנגיף הקורונה.

 

בגברים תועדו רמות נוגדנים גבוהות יותר בשלב החד, אך בחודשים לאחר הזיהום הרמות היו דומות בשני המינים.

 

ממצאי המחקר מעידים על היעילות של נוגדנים כנגד נגיף הקורונה למשך עד שבעה חודשים לאחר הזיהום.

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<