חדשות

בחולים עם COVID-19 שיעור גבוה של אירועים תרומבואמבוליים למרות טיפול מניעתי (J Am Coll Cardiol)

28/10/2020

 

מנתונים חדשים מארצות הברית שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה שיעור גבוה של סיבוכים תרומבואמבוליים מג'וריים וסיבוכים קרדיווסקולאריים בחולים עם COVID-19, בפרט אלו המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ, למרות מתן נרחב של טיפול למניעת קרישיות-יתר.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את שיעור אירועי תרומבואמבוליזם ורידי ועורקי, גורמי סיכון, דפוסי טיפול ומניעה ואת תוצאות אירועים אלו בחולים עם COVID-19. לצורך כך, החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, תצפיתי, רטרוספקטיבי, שכלל 1,114 חולים עם COVID-19, מהם 170 חולים ביחידות טיפול נמרץ, 229 חולים שאושפזו במחלקות רגילות ו-715 חולים אמבולטוריים. התוצא העיקרי היה משלב של אירועי תרומבואמבוליזם עורקי או ורידי.

 

במדגם המחקר תועדה שכיחות גבוהה של גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, כולל יתר לחץ דם (35.8%), היפרליפידמיה (28.6%) וסוכרת (18%).

 

טיפול מניעתי בנוגדי-קרישה ניתן ל-89.4% מהחולים עם COVID-19 שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ ול-84.7% מאלו שאושפזו במחלקות אחרות.

 

שיעורי אירועים תרומבואמבוליים מג'וריים עורקיים או ורידיים, סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים ותרומבואמבוליזם ורידי תסמיני היו הגבוהים ביותר בחולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ (35.3% לעומת 45.9%, לעומת 27.0%, בהתאמה), לאחריהם בחולים שאושפזו ביחידות אחרות (2.6%, 6.1% ו-2.2%, בהתאמה) ולבסוף בחולים אמבולטוריים (לא תועדו מקרים של אירועים תרומבואמבוליים מג'וריים עורקיים או ורידיים, סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים או תרומבואמבוליזם ורידי תסמיני).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם COVID-19 שכיחות גבוהה של אירועים תרומבואמבוליים מג'וריים עורקיים או ורידיים, סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים ותרומבואמבוליזם ורידי תסמיני, בעיקר בקרב אלו שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ, למרות מתן נרחב של טיפול נוגד-קרישה מניעתי.

 

J Am Coll Cardiol. Published online October 26, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<