חדשות

נתונים חדשים תומכים במתן מנה שנייה של חיסון כנגד קורונה גם לאחר תגובה אלרגית למנה הראשונה (JAMA Internal Medicine)

27/07/2021

 

מרבית החולים עם תגובות אלרגיות מיידיות לחיסון של חברת פייזר או מודרנה כנגד נגיף הקורונה סבלו היטב מנה שנייה של החיסון, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות 189 מבוגרים (גיל ממוצע של 43 שנים; 86% נשם) ממספר אזורים ברחבי ארצות הברית, אשר קיבלו חיסון של חברת פייזר (59 משתתפים) או מודרנה (130 משתתפים) בין תחילת ינואר ועד סוף חודש מרץ.

 

מהנתונים עולה כי הסמקה או אודם (28%) היו התגובות הנפוצות ביותר לאחר המנה הראשונה, לאחריהן סחרחורות (26%), עקצוץ (24%), לחץ בגרון (22%), פריחה (21%) וצפצופים או קוצר נשימה (21%). בכלל המדגם, 17% ענו על קריטריוני אנאפילקסיס (כלומר, תסמינים הופיעו תוך 4 שעות מהמנה הראשונה, החולים חוו לפחות אחד מתסמיני אלרגיה והופנו לייעוץ מומחה אלרגיה/אימונולוגיה).

 

החוקרים מדווחים כי 159 מחוסנים (84%) קיבלו מנה שנייה של החיסון. מבין אלו, 30% קיבלו מראש נוגד-היסטמין טרם קבלת המנה השניה של החיסון.

 

מהנתונים עולה כי כל 159 המטופלים, כולל 19 מטופלים עם אנאפילקסיס לאחר מנת החיסון הראשונה, סבלו את המנה השנייה. 32 מחוסנים דיווחו על תסמינים אלרגיים אפשריים ומיידיים שנקשרו עם המנה השניה של החיסון וחלפו עצמונית, היו בדרגה קלה, ו/או חלפו עם אנטי-היסטמינים בלבד.

 

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן המליץ בעבר כי במקרים של תגובה אלרגית למנה הראשונה של חיסון של חברת פייזר או מודרנה יינתן החיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון. עם זאת, לאור הממצאים החדשים, ייתכן כי אין צורך בצעד זה.

 

JAMA Internal Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<