חדשות

יעילות ובטיחות של מנת בוסטר בחיסוני mRNA או מנת בוסטר של חיסון אדנו (וקטור Ad26.COV2. S) (מתוך NEJM )

24/01/2022

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי למנת בוסטר של חיסוני רנ"א שליח או חיסון Ad26.COV2.S פרופיל בטיחות ואימונוגניות חיוביים באנשי צוות רפואי שקיבלו מנה ראשונה של חיסון של Ad26.COV2.S.התגובה המשמעותית ביותר תועדה לאחר מתן בוסטר של חיסוני רנ"א שליח (ובפרט לאחר החיסון של חברת מודרנה), אך מתן מנת בוסטר של כל חיסון היה עדיף על-פני אי מתן של מנת בוסטר בכלל.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חיסון Ad26.COV2.S  אשר אושר לשימוש כמנת חיסון יחידה, הוכח כיעיל כנגד מחלה חמורה משנית להדבקה בנגיף הקורונה. עם זאת, החיסון מוביל לרמות נמוכות יותר של נוגדנים כנגד חלבון Spike של נגיף הקורונה, בהשוואה לרמות הנוגדנים המתועדות לאחר חיסונים המבוססים על רנ"א שליח. אין נתונים אודות האימונוגניות והתגובתיות למתן מנת בוסטר הומוגני (מאותו חיסון) או הטרוגני (חיסון שונה) לאלו שקיבלו מנה ראשונה של חיסון Ad26COV2. S.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי-מבוקר אשר כלל 434 אנשי צוות רפואי שקיבלו מנה ראשונה של חיסון Ad26.COV2.Sובחנו את האימונוגניות והתגובתיות 28 ימים לאחר מנת בוסטר. המשתתפים חולקו לארבע קבוצות: קבוצה שלא קיבלה כל מנת בוסטר, קבוצה שקיבלה מנת בוסטר של חיסון Ad26.COV2.S, קבוצה שקיבלה מנת בוסטר של חיסון מודרנה, או קבוצה שקיבלה מנת בוסטר של חברת פייזר.

 

התוצא העיקרי שנבחן היה רמות נוגדנים ספציפיים כנגד חלבון Spike ותוצאי סיום משניים כללו את רמות נוגדנים מנטרלים, תגובת תאי T כנגד חלבון Spike ותגובתיות. ניתוח פוסט-הוק שימש להשוואת תוצאות מנת בוסטר של מודרנה לעומת פייזר.

 

החוקרים מדווחים כי מתן מנת בוסטר, הומוגני או הטרוגני, הובילה לרמות גבוהות יותר של נוגדנים כנגד חלבון Spike, נוגדנים מנטרלים ותגובת תאי Tבכל המשתתפים  בהשוואה למנה יחידה של Ad26.COV2. S.

העלייה ברמות הנוגדנים הייתה גדולה יותר משמעותית באלו שלאחר מנה ראשונה של חיסון Ad26.COV2.S  קיבלו חיסון אחר, כאשר החיסון של חברת מודרנה הדגים את האימונוגניות הגדולה ביותר ולווה בתגובתיות גדולה יותר ממנות בוסטר של חיסוני פייזר או חיסון Ad26.COV2.S .

 

תגובות מקומיות וסיסטמיות היו לרוב בדרגה קלה-עד-בינונית ונצפו ביומיים הראשונים לאחר מנת הבוסטר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי מתן מנת בוסטר הטרוגני של חיסונים המבוססים על רנ"א שליח או בוסטר הומוגני של חיסון ad26.cov2.s מהווה גישה יעילה ובטוחה במבוגרים שקיבלו חיסון ראשוני של Ad26. COV2.S . התגובה הבולטת ביותר תועדה לאחר מנת בוסטר של חיסונים המבוססים על רנ"א שליח.

 

N Engl J Med, January 19, 2022

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<