הודעות אירגונים

הדסה: מרכז חדש לגמילה מעישון יציע טיפול תרופתי, סדנאות וייעוץ נפשי

04/04/2016

מרכז חדש לגמילה מעישון נפתח בהדסה עין כרם ומציע לציבור המעשנים הרחב טיפול פרטני מותאם אישית, ע"י רופא וליווי על ידי צוות רב תחומי, זאת במטרה למנוע תחלואה ותמותה ממוצרי הטבק הממכרים כל כך.

"במרחב הציבורי לא חסרים גופים – רציניים יותר או פחות, המציעים גמילה מעישון", מסביר ד"ר רותם קוינט, מנהל המרכז לגמילה מעישון בהדסה עין כרם. "אנו מציעים כעת  במסגרת מכון הריאות בהדסה עין כרם תכנית פרטנית וייחודית  הכוללת ייעוץ אישי למטופל וליווי ע"י צוות רב-תחומי במהלך תהליך הגמילה ואחריו. התמיכה שמוצעת אינה רק פסיכולוגית-התנהגותית שמכוונת לשינוי הרגלים, אלא מתמקדת גם בהתמכרות הפיזיולוגית בעזרת טיפול תרופתי המוכח מדעית.  ליווי המטופל מתבצע ע"י רופא, אחות, דיאטנית ופסיכולוגית, המתמחים ספציפית בתהליך הגמילה מעישון. בנוסף נמשך הליווי גם לאחר הפסקת העישון על מנת למנוע חזרות לעישון" מוסיף ד"ר קוינט.

תהליך הגמילה במרכז מתחיל  באבחנת דרגת ההתמכרות, תוך התייחסות להתמכרות פיזיולוגית (לניקוטין), התמכרות התנהגותית (סיגריה עם הקפה, סיגריה בנהיגה, סיגריה בחברה וכו') והתמכרות רגשית (עישון בזמן מצוקה, עצבנות, שמחה, דאגה וכו'). האבחון מאפשר מיקוד בהיבטים השונים של ההתמכרות והתמודדות עמם תוך כדי תהליך הגמילה.

"מטרת הטיפול התרופתי היא לעזור למטופל עם תסמיני הגמילה מניקוטין וכן הורדת ה"חשק" הפיזיולוגי לעישון תוך כדי תהליך הגמילה. במקביל מתמקד הצוות המטפל בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי במסגרתו מעודד/ת המטופל/ת  לשבור את הרגלי העישון הייחודיים לו/לה. המטרה היא שהמטופל ישלוט וינהל את העישון, ולא  ההפך. זהו הצעד הראשון לגמילה מוצלחת", מדגיש ד"ר קוינט ומוסיף, כי גמילה מעישון המתנהלת תחת כותלי בית חולים במכון המומחה לטיפול במחלות נשימה וריאה, בהחלט מהווה יתרון על פני מכונים שונים.

"כאן בהדסה למטופל יש צוות שלם שפועל איתו ולמענו, לא דבר שקיים בכל מקום. יש לצידו מכון ריאות, מומחים מכל התחומים ולכן גם ליווי ברמה הכי מקצועית שיש".

הסדנאות להפסקת העישון והתרופות המסייעות הם מוצרים הנמצאים בסל הבריאות, כל שנותר למתקשים בהפסקת עישון הוא להרשם ולהתחייב עם כוונה אמיתית לתהליך.

הטיפול הקבוצתי המשולב להפסקת עישון מורכב מארבעה עד שישה מפגשים שבועיים.

"מאחר והטיפול הקבוצתי לא מתאים מגוון המטופלים, אנו מציעים בהדסה טיפול פרטני- אישי ע"י רופא, וליווי ע"י צוות רב תחומי.

"המטופל במרכז גמילה מעישון הוא החוליה המרכזית בטיפול, בלי רצון המטופל והירתמותו למשימה, אין אפשרות להיגמל מעישון, אך מי שבאמת החליט שהוא מעוניין להפסיק לעשן ומתקשה בכך מכל סיבה שהיא, הצוות כלו  כאן על מנת לעזור  ולתמוך בו " מסכם ד"ר קוינט.

 

נמסר על ידי הדר אלבוים, דוברת המרכז הרפואי הדסה

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני