חדשות

ד''ר סקוט גוטליב, יו''ר ה-FDA לשעבר בראיון ל-CNBC : נראה שהדיווחים על תחלואה נשימתית בעקבות שימוש בסיגריות אלקטרוניות קשורים לשימוש באיוד חומרים/סמים לא חוקיים

27/08/2019

מאת מערכת אי-מד

הדיווחים האחרונים על מחלת נשימתית (מומחי ה-CDC בוחנים את העליה בתחלואה נשימתית על-רקע שימוש בסיגריות אלקטרוניות ) ואף מקרה מוות ראשון (ה-CDC מדווח על מקרה מוות ראשון הקשור לשימוש בסיגריות אלקטרוניות) הקשורים לשימוש בסיגריות אלקטרוניות דווחו בהרחבה בתקשורת המקצועית והארצית, וכצפוי גרמו לרעש תקשורתי גדול, תוך שהם מחזקים את הקולות המתנגדים למתן לגיטימיות לסיגריות האלקטרוניות ואיוד  כאמצעי המסייע לגמילה מעישון.

מול קולות אלה יש מקום גם להציג גם כמה הסתייגויות שדווחו בתקשורת העולמית לפרשנות של הממצאים.  

כך למשל , יו"ר ה FDA -לשעבר ד"ר סקוט גוטליב  (כיום דירקטור בפייזר המשווקת כידוע את צ'מפיקס, תרופה לגמילה מעישון, ושפעל נמרצות להגבלת שיווק סיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער) , התייחס בראיון לCNBC –  לדיווחים על אישפוזים של צעירים עם בעיות בתפקודי נשימה על רקע שימוש בסיגריות אלקטרונות בארה"ב ואמר: "נראה כי מה שהילדים האלו השתמשו הוא חומר לא חוקי, מחסניות או נוזלים אלקטרוניים מזויפים, תוך שהם מנסים ל"הלביש" את החומרים הלא חוקיים על מכשירי איוד, ואם יבדקו לעומק את הדברים – נראה שהיה THC בחלק מן המוצרים". גוטליב הוסיף שהוא מאמין שה-FDA מבצע כעת חקירה לזיהוי מקור החומרים האסורים במטרה לזהות את מי שמפיץ אותם. עם זאת הוא שלל את האפשרות שמדובר בתסמונת הקשורה לשימוש בסיגריות אלקטרוניות חוקיות המשווקות בהתאם לתקנים ולדרישות ה-FDA. הוא הדגיש בראיון שאמנם :" סיגריות אלקטרוניות אינן בטוחות. הן פחות מזיקות מסיגריות ששורפות טבק אך הן אינן בטוחות".

גם ראש רשות בריאות הציבור הבריטית (שכידוע תומכת בשילוב סיגריות אלקטרוניות במאמצי הגמילה מעישון מסיגריות טבק בעירות )  מרטין דוקרל צייץ בטוויטר  בעקבות הדיווחים האחרונים: " אתם לא מבינים שהילדים האלה מאיידים סמים לא חוקיים במעין "חליטה ביתית" ? (שבה משתמשים במכשירי איוד). הקריאות לאסור שימוש במכשירי איוד/סיגריות אלקטרוניות הן כמו לומר שעלינו לאסור שימוש בסוכר כי יש אנשים שבישלו הרואין בכף סוכר".  

הערת המערכת: אין ספק שהסוגיה של השימוש בסיגריות אלקטרוניות היא מורכבת ביותר, ואחת הראיות לכך היא ההבדל הקוטבי בגישות של מערכות בריאות שונות בעולם אליהן: מאיסור מוחלט על שיווק ושימוש (על אף שסיגריות רגילות עדיין הן מוצר לגיטימי באותם מקומות שבהם חל איסור על שימוש בסיגריות אלקטרוניות, כמו במצריים למשל...) ועד הכרה בהן ככלי עזר חשוב ומועיל לגמילה מעישון (כמו באנגליה וניו-זילנד למשל). לכן חשוב שכל הגורמים המקצועיים העוסקים בנושא, אם במחקר ואם בדיווח יציגו את העדויות המחקריות באופן האובייקטיבי והמאוזן ביותר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<