חדשות

הבטיחות והתועלת של דיאטה המבוססת על צום אחת ליומיים (Cell Metab)

28/08/2019

 

לצום אחת ליומיים, או דיאטת Alternate-Day Fasting (ADF), השפעה חיובית על משקל הגוף, מדדים קרדיווסקולאריים וסמנים מולקולאריים של זקנה, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר אקראי ומבוקר שכלל מבוגרים בריאים עם השמנה או סוכרת, אשר פורסמו במהלך חודש אוגוסט בכתב העת Cell Metabolism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דיאטת ADF הינה גישה שונה להפחתת משקל, בהשוואה להגבלה הקלורית המקובלת או דיאטת צום לסירוגין המגבילה את האכילה לחלון של 8-12 שעות ביממה. למרות שדיאטת ADF זוכה לפופולאריות הולכת וגדלה, היא לא נבחנה במחקרים קליניים אקראיים.

 

מדגם המחקר כלל 30 משתתפים אשר הקפידו על דיאטת ADF לאורך לפחות שישה חודשים לפני תחילת המחקר, והם נבחנו אל מול 60 ביקורות בריאות. לאחר מכן, 30 משתתפים בקבוצת הביקורת חולקו באקראי לדיאטת ADF למשך  ארבעה שבועות ו-30 אחרים אכלו כרצונם בתקופה זו.

 

לפני ואחרי ההתערבות, המשתתפים השלימו סדרה של מדדים אנתרופומטריים, פיזיולוגיים, הורמונאליים, מטבוליים וביוכימיים להערכת המצב הבריאותי וההשפעות האפשריות של דיאטת ADF. אלו כללו מדדים להערכת הרכב הגוף ותפקוד קרדיווסקולארי, הוצאה קלורית וצפיפות עצם בעמוד השדרה המותני.

 

לא תועדו אירועים חריגים בקרב המשתתפים בקבוצת ADF. הצריכה הקלורית שלהם פחתה ב-37.4% מתחילת המחקר, בהשוואה לירידה של 8.2% בקבוצת הביקורת. מדד מסת הגוף לאורך ארבעת השבועות בקרב אלו בקבוצת ADF ירד ב-1.2 ק"ג למטר בריבוע והירידה הממוצעת בשומן הבטני עמדה על 14.5%.

 

מעבר לשינויים במסת הגוף ובהרכב הגוף, החוקרים זיהו שינויים מטבוליים, המעידים כי דיאטת ADF עשויה להיות בטוחה יותר מדיאטה המבוססת על הגבלה קלורית, שהיא נפוצה יותר כיום.

 

החוקרים מזהירים כי דרושים מחקרים פרוספקטיביים ארוכים יותר בכדי לעקוב אחר המדדים הללו לאורך שנים ולשלול סיבוכים אפשריים או התפתחות חסרים תזונתיים. הם מדגישים את חשיבות זיהוי החולים אשר אינם צפויים להיות מסוגלים לעמוד בדיאטת ADF לפני התחלת דפוס תזונה זה.

 

Cell Metab. Published online August 27, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<