חדשות

חשיבות הפרשת נגיפי SARS-CoV-2 בצואה (The BMJ)

02/05/2020

 

נגיף הקורונה החדש נותר בצואה לפרק זמן ארוך משמעותית יותר מאשר בריאות, ממצאים התומכים בחשיבות ניהול הולם של דגימות הצואה במטרה לצמצם את התפשטות הנגיף, כך טוענים רופאים מסין במאמר שפורסם בכתב העת The BMJ.

 

החוקרים בחנו את העומס הנגיפי ב-3,497 דגימות ממערכת הנשימה, צואה, סרום ושתן מ-96 חולים עם זיהום ב-SARS-CoV-2. בכל החולים אושרה האבחנה של הזיהום הנגיפי באמצעות דגימות כיח ורוק, בנוסף, רנ"א של הנגיף זוהה בדגימות הצואה של 55 חולים (59%), בסרום של 39 חולים (41%) ובשתן של חולה אחד בלבד.

 

תוחלת החיים הממוצעת של הנגיף עמדה על 22 ימים בצואה, זאת בהשוואה ל-18 ימים בדגימות ממערכת הנשימה ו-16 ימים בדגימות מהסרום.

 

על-בסיס ממצאים אלו, החוקרים כותבים כי לא ניתן להתעלם מחשיבות הפרשת הנגיף בצואה; עם זאת, החשיבות של זיהוי הנגיף בדגימות צואה במניעת ובקרת התפשטות הנגיף דורשת הערכה מקיפה וזהירה.

 

החוקרים מדווחים עוד כי הממצאים העידו כי הנגיף נותר זמן ארוך יותר ומגיע לשיא מאוחר יותר במערכת הנשימה בחולים עם מחלה חמורה. תוחלת החיים הממוצעת של הנגיף בדגימות ממערכת הנשימה מחולים עם מחלה חמורה עמדה על 21 ימים, זאת בהשוואה ל-14 ימים בקרב חולים עם מחלה קלה.

 

באלו עם מחלה קלה, שיא העומס הנגיפי בדגימות ממערכת הנשימה תועד בשבוע השני לאחר תחילת המחקר, בעוד העומס הנגיפי נותר גבוה במהלך השבוע השלישי באלו עם מחלה חמורה.

 

מהממצאים עלה עוד כי הנגיף נותר זמן ארוך יותר בגברים בהשוואה לנשים ובאלו מעל גיל 60 שנים, ממצאים העשויים לספק הסבר חלקי לשיעור הגבוה של תחלואה חמורה בקשישים.

 

The BMJ, online April 23, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<