חדשות

הערכת הסיכון בחזרה לעבודה במהלך מגפת COVID-19 (מתוך N Engl J Med)

27/05/2020

 

מטופלים מבוגרים ואלו עם מחלות כרוניות, כולל סוכרת, יתר לחץ דם והשמנה, מצויים בסיכון מוגבר לתמותה עקב COVID-19, כך עולה מנתונים רבים שפורסמו עד בנושא. במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine דנים כותבים בגישה להגן על עובדים בסיכון לסיבוכי המחלה בטרם אלו שבים לעבודה בה עלולים להיות בסיכון לחשיפה לזיהום הנגיפי.

 

הנתונים מסין העידו כי שיעורי התמותה היו נמוכים מ-0.5% באלו מתחת לגיל 50 שנים, עמדו על 1.3% באלו בגילאי 50-59 שנים ועלו ל-3.6% בגילאי 60-69 שנים.בחולי סוכרת הסיכון לתמותה היה גבוה פי שלוש, בהשוואה לכלל המדגם.

 

הגישה להגנה על עובדים בסיכון לסיבוכי COVID-19 צריכה לכלול לפחות שלושה מרכיבים: ייעוץ למטופלים אודות הסיכון במידה וימשיכו בעבודתם, שינוי מדיניות דחוף להבטחת הגנה כלכלית לאלו שאינם יכולים לשוב לעבודה ותכנית מבוססת-נתונים לחזרה למעגל העבודה.

 

במאמר מציגים הכותבים מסגרת עבודה שתסייע לרופאים לייעץ למטופליהם אודות המשך עבודה על-רקע מגפת COVID-19, אשר מבוססת על הסיכון התעסוקתי להדבקה בנגיף והסיכון לתמותה במקרה של זיהום. ההצעה היא לסווג את המטופלים לקטגוריות סיכון נמוך, בינוני וגבוה לתמותה עקב הזיהום, על-בסיס גיל ונוכחות מחלות רקע בסיכון גבוה. על מטופלים בסיכון גבוה על-בסיס שני המרכיבים הללו לשקול הפסקת עבודה ואלו בסיכון גבוה לפי אחד מהמרכיבים ובסיכון בינוני לפי המרכיב השני צריכים לדון בסיכון עם הרופא המטפל. על רופאים לשאול ולייעץ באשר לסיכונים לבני הבית האחרים או לאנשי קשר אחרים העשויים להיות בסיכון גבוה לסיבוכים.

 

מטופלים רבים אינם יכולים להפסיק לעבוד ללא הגנה ותמיכה כלכלית נוספת. העדר הכנסה, גם לתקופה קצרה בלבד, עלול להיות הרסני לעובדים רבים, אשר עלולים לקרוס תחת ההתחייבויות שלהם למגורים, מזון וטיפול רפואי.

 

הכותבים קוראים לנסח תכנית לחזרה בטוחה למעגל העבודה של אלו בסיכון מוגבר ובסיכון תעסוקתי להדבקה בנגיף. דרושים נתונים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הסיכונים הספציפיים למקצוע, כולל נתונים על זמינות ויעילות ציוד מיגון אישי לפי תפקיד העבודה; מדיניות המחייבת דיווחו על חשיפה תעסוקתית של אלו העוברים בדיקות תסייע במענה על צורך זה.

 

מסגרת העבודה המוצעת במאמר מהווה נקודת התחלת שנועדה לסייע לרופאים המנהלים דיונים עם מטופליהם באשר להחלטה אם עליהם לשוב לעבוד או לא.

 

N Engl J Med, May 26, 2020

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<