מאמרי מערכת

פוסט חדש בבלוג של פרופ' הוכברג באתר האיגוד לאנדו ילדים : ינטרהקרינולוגיה

19/05/2020

בבלוג החדש המוצג במלואו באתר האיגוד לאנדוקרינולוגיה ילדים מציג פרופ' הוכברג את תחום האינטרהקרינולוגיה.

פרופ' הוכברג פותח את הבלוג כך :

באנדוקרינולוגיה, הורמונים מיוצרים ומופרשים מבלוטות אנדוקריניות ומגיעים לאבר המטרה, שם יש קולטנים שקושרים את ההורמון ומעבירים את האות לתוך התא. דוגמה: LH מיוצר ומופרש מהגונדוטרופינים שביותרת המוח הקדמית ופועל בתאי ליידיג שבאשך, שם נמצאים קולטנים לLH, שמפרישים בתגובה טסטוסטרון.

בפרהקרינולוגיה, ההורמון מיוצר בתא מסוג אחד ופועל על תא שכן בו מתבטאים הקולטנים שלו. דוגמא: טסטוסטרון מתאי ליידיג פועל על תאי סרטולי בהם יש קולטני אנדרוגנים. וכן אף מרבית הציטוקינים פועלים בדרך פרהקרינית.

באוטוקרינולוגיה, ההורמון והקולטן מתבטאים באותו תא. ההורמון מופרש מהתא ומגיע חזרה לקולטן באותו תא. דוגמא: IGF1 וגם הקולטן שלו  מתבטאים בתאים הפרוליפרטיבים בסחוס הגדילה. IGF1 מופרש מהתא למטריקס שסביבו ונקשר לקולטן של IGF1 שעל גבי אותו תא וגורם לתא להתחלק.

באינטרה-קרינולוגיה, ההורמון עובר שינוי טרום-קולטני  ברטיקולום האנדופלזמתי של תא המטרה, אינו מופרש ומגיע לקולטן המיוחד לו בגרעין אותו התא. מתאור זה מתברר שאינטרהקרינולוגיה קשורה רק להורמונים עם קולטנים בגרעין, כלומר סטרואידים והורמוני התריס. הורמון בלתי פעיל או בעל פעילות נמוכה מהווה את הסובסטרט והופך להורמון פעיל בתוך תא המטרה.

לבלוג המלא

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<