חדשות

עם העליה בשיעור החיוביים לנגיף (53 היום) לשיעור של כ-1.5% מהנבדקים בימים האחרונים, שר הבריאות אדלשטיין מודיע על הרחבת הקריטריונים לביצוע הבדיקות

31/05/2020

מאת מערכת אי-מד

במקביל לתמונת המצב של התפשטות הקורונה להערב , כפי שמוצגת כאן עם 53 מקרים מאומתים חדשים במהלך היום (ירידה לעומת שלשום)  , אך עם עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות לכ-1.5% , מפרסם שר הבריאות הנחיות חדשות, כשהבשורה המשמעותית היא הרחבת קריטריוני הבדיקה.

להורדת דו"ח אקסל לנתונים לפי יישובים - הקליקו כאן

להלן עיקרי התדרוך לתקשורת של שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין:

כל מי שיעמוד באחד התנאים האלו ייבדק:

1. אחד החידושים המשמעותיים ביותר הוא: בני בית של חולה מאומת, גם אם אין להם תסמינים, ייבדקו ביום אימות בן הבית ובדיקה נוספת לאחר 5 ימים.

אני מבקש להתעכב חצי דקה על החידוש הזה. עד עכשיו ביצענו בדיקות כאלו באופן נקודתי בירושלים סביב בתי הספר. מעכשיו נרחיב את הבדיקות גם ללא תסמינים לכל הארץ ולא רק לבתי ספר. זוהי בשורה חשובה!

2. אנשים ללא תסמינים שהיו במגע קרוב עם חולה מאומת בבתי הספר (באותה הכיתה, בהסעה משותפת ובמקרים מסוימים אף כלל בית הספר).

3. אנשים ללא תסמינים שהיו במגע קרוב עם חולה מאומת במסגרות דיור מוסדי (דיור מוגן, מחלקות סיעודיות, מסגרות רווחה המהוות בית לחיים וכיו"ב).

4. לפי שיקול דעת של הרופא המטפל (הסעיף הזה כשלעצמו פותח בצורה דרמטית את ביצוע הבדיקות).

5. כל האוכלוסיות המיוחדות בהתאם להנחיות של משרד הבריאות במקרים מיוחדים.

6. כל אדם עם תסמינים שהיה במגע קרוב עם חולה מאומת.
תסמינים הם: חום, שיעול, אובדן חוש טעם.
הגדרת מגע קרוב: פחות מ-2 מטר מרחק ובמשך זמן של 15 דקות לפחות.

7. כל אדם עם תסמינים של המחלה שהגיע לבית חולים.

 

במהלך היום שמעתי טענות על כך שלא כל כל מי שביקש להיבדק אכן נבדק.

אנחנו מטפלים גם בנושא זה ומחדירים לשטח את המדיניות שאנחנו מובילים כאן.

נמשיך להיות בקשר עם קופות החולים כדי לוודא שמה שאנחנו מציגים כאן אכן יתממש בשטח.

אני מבהיר – לא משנים את כללי הבידוד כתוצאה מבדיקות: תקופה של ארבעה עשר ימים ממועד החשיפה. בדיקה שלילית או שתי בדיקות שליליות ויותר לא משחררת מבידוד!

אני מבקש מהציבור – לכו להיבדק!

דיברנו ואנחנו מדברים עם קופות החולים העומדות, יחד עם מד"א, בחזית – ואני בטוח שהכל יבוא על מקומו בשלום.
לסיום אני מבקש להודות לאנשי המעבדות, לרופאות ולרופאים, לאחיות ולאחים שעושים עבודת קודש למען כל אזרחי ישראל.

הערת המערכת: ע"פ דיווח לפני כשבועיים התכנית הייתה להתחיל לבצע כ-200,000 בדיקות סרולוגיות, מהן 7500 בבני ברק עד סוף מאי. בימים האחרונים לא נמסרו עדכונים בנוגע לבדיקות אלה, שאמורות היו לסייע בהערכת היקף ההתפשטות.

הרושם הוא שמרבית המקרים שדווחו בימים האחרונים הם של בני נוער ועובדים זרים, ככל הנראה אנשים שאינם נמנים על קבוצות הסיכון, ובהנחה שהחקירות האפידמיולוגית מתנהלות באופן תקין ושכל מי שהיה במגע מוכנס לבידוד, בין אם שייך לקבוצת סיכון או לא, אז נראה שהמצב עדיין בשליטה. יש לקוות שאם יש בין המבודדים אנשים השייכים לקבוצת סיכון, שהמעקב אחריהם יהיה מוקפד ואקטיבי יותר, ובמידה ויופיעו סימפטומים או שתתקבל תשובה חיובית לבדיקת הנגיף, ניתן יהיה להתחיל בטיפול מוקדם בהם.

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<