חדשות

ניטור סוכר באמצעות מד-סוכר רציף עשוי לסייע לעמוד ביעדי המוגלובין מסוכרר ואירועי היפוגליקמיה בחולים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetes Care)

12/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם סוכרת מסוג 1 קשה לעמוד ביעד המוגלובין מסוכרר, לצד עמידה ביעד משך הזמן בו מדדי הסוכר מצויים בטווח היפוגליקמיה. עם זאת, העדויות מצביעות על תוצאות טובות יותר כאשר ניטור הסוכר מבוסס על מד סוכר רציף, בהשוואה למדידות סוכר עצמיות.

 

על-פי ההנחיות העדכניות, בחולים עם סוכרת מסוג 1 משך הזמן במהלך היום בו ערכי סוכר נמוכים מ-70 מ"ג/ד"ל צריך להיות קטן מ-4.0% ומשך הזמן בו ערכי הסוכר נמוכים מ-54 מ"ג/ד"ל צריך להיות קטן מ-1.0%. במחקר GOLD נכללו 161 חולים עם סוכרת מסוג 1 תחת טיפול בזריקות אינסולין מרובות כל יום אשר חולקו באקראי לניטור סוכר רציף או לטיפול קונבנציונאלי עם ניטור עצמי של רמות הסוכר בדם. החוקרים בחנו את הקשר בין משך הזמן בטווח היפוגליקמיה ובין ממוצע הסוכר וריכוז המוגלובין מסוכרר.

 

החוקרים מדווחים כי משך הזמן שבילו החולים עם ערכי סוכר בטווח היפוגליקמיה (מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל ומתחת ל-54 מ"ג/ד"ל) עלה משמעותית עם ירידה בריכוז הממוצע של המוגלובין מסוכרר ושל רמות סוכר בדם, הן תחת מד סוכר רציף והן עם טיפול קונבנציונאלי.

 

במהלך שימוש במד סוכר רציף, 24  חולים (57.1%) עם ריכוז המוגלובין מסוכרר קטן מ-7.5% בילו פחות מ-1.0% מהזמן עם ערכי סוכר בטווח היפוגליקמיה עם ערכי סוכר מתחת ל-54 מ"ג/ד"ל ו-23 חולים (54.8%) בילו פחות מ-4.0% מהזמן עם ערכי סוכר בטווח היפוגליקמיה עם ערכי סוכר מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל.

 

במהלך השימוש במד סוכר רציף, הזמן הממוצע בטווח היפוגליקמיה בקרב חולים עם ריכוז המוגלובין מסוכרר ממוצע של 7.0% עמד על 5.4% (סוכר מתחת ל70 מ"ג/ד"ל) ועל 1.5% (סוכר מתחת ל-54 מ"ג/ד"ל). השיעורים המקבילים במהלך שימוש במדידות סוכר עצמיות עמדו על 9.2% ו-3.5%, בהתאמה.

 

בחולים עם ערכי סוכר ממוצעים של 144 מ"ג/ד"ל בילו 4.9% יותר מזמנם עם מדידות סוכר מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל ו-2.8% יותר מזמנם עם ערכי סוכר מתחת ל-54 מ"ג/ד"ל במהלך מדידות סוכר עצמיות, בהשוואה למדידות סוכר באמצעות מד סוכר רציף.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השגת היעדים הנוכחיים של משך הזמן עם מדידות סוכר בטווח היפוגליקמיה, תוך עמידה ביעד המוגלובין מסוכרר, הינה משימה מאתגרת בחולים עם סוכרת מסוג 1 תחת טיפול בזריקות אינסולין יומיות, בין אם ניטור הסוכר מבוצע עם מד סוכר רציף או מדידות סוכר עצמיות. עם זאת, עם השימוש במד סוכר רציף היקף הזמן בו מדידות הסוכר בטווח היפוגליקמיה היה קטן משמעותית, בהשוואה למצב עם מדידות סוכר עצמיות, בטווח רחב של ערכי המוגלובין מסוכרר.

 

Diabetes Care 2020 Jul

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<