חדשות

הבדלים ביכולת הסינון של מסכות מיגון שונות (JAMA Intern Med)

13/08/2020

 

מסכות N95 הרבה מעבר לתאריך התפוגה שלהן או אלו שהיו בשימוש ועברו עיקור חוזר מהוות חלופות מקובלות למסכות N95 סטנדרטיות לשימוש חד-פעמי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש. עם זאת, לחלק מהמסכות יכולת סינון טובה יותר מלכתחילה.

 

ציוד מיגון אישי ובפרט מסכות N95, הנקראות כך בשל יכולת לסנן 95% ומעלה מבין חלקיקים קטנים בקוטר 0.3 מיקרומטר, הן מצרך מבוקש בזמן מגפת COVID-19. מחסור בציוד מיגון אישי ומסכות N95 הוביל רבים לגלות יצירתיות ואימצו גישות חדשות ולא-סטנדרטיות, דוגמת שימוש במסכות N95 פגות תוקף והליכי דקונטמינציה שונים על-מנת להאריך את משך השימוש במסכות. בתי חולים פונים גם לתרומות מסכות או ייבוא מסכות שאינן מאושרות ע"י ה-NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health ).

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את FFE (Fitted Filtration Efficiencies) במהלך סדרת תנועות חוזרות של שרירי הגו, הפנים והראש ליצירת פעילות אופיינית של אלו המשתמשים במסכה. הם השתמשו במחולל חלקיקים בכדי לייצר חלקיקים ניתנים לספירה בחלל.

 

מהנתונים עולה כי מסכות N95 עד 11 שנים לאחר תוקף השימוש עם גומיות אלסטיות שמורות ואלו לאחר סטריליזציה עם אתילן אוקסיד ומימן על-חמצני שמרו על FFE של מעל 95%. הביצועים של מסכות N95 בגודל שגוי הייתה מעט פחותה, עם מדדי FFE בטווח 90-95%.

 

החוקרים גם בחנו את תוצאות סטריליזציה באדים בשני מודלים ומצאו כי הפעולה עיוותה מסכות 3M 1860 N95 כך שלא היו מתאימות לשימוש חוזר. עם זאת, במסכות 3M 1870+ Aura לא חל שינוי נראה לעין והן שמרו על ערכי FFE של מעל 95% לאחר מחזור יחיד של עיקור באדים.

 

כל 6 המסכות שאינן רשומות כמאושרות נכשלו בניסיון להשגת FFE של 95%. בנוסף, שתי מסכות מיובשות שאושרו ע"י ה-CDC אך לא ע"י ה-NIOSH (Dasheng DTC-3X-1 ו-DTX-3X-2) לא השיגו FFE של 95%; מסכת DTC-3X-1 הייתה יעילה יותר משתי אלו והשיגה FFE של 80%.

 

באופן לא-מפתיע, מדדי FFE של מסכות כירורגיות היו נמוכים משמעותית מאלו של מסכות N95. השונות בביצועים הייתה תלויה בעיקר במגע ההדוק בין החומר ועור המשתמש. בכל הבדיקות, מדדי FFE של מסכות שהודקו עם קשרים היו טובים יותר מאלו שהודקו באמצעות לולאות סביב האוזניים.

 

מהנתונים הללו עולה כי ייתכן ולולאות אלסטיות סביב האוזניים אינן מהדקות דיו את המסכה לשמירה על מסכה הדוקה בכל טווחי התנועה. יתרה מזאת, ממצאים אלו מדגישים את חשיבות התאמת המסכה להשגת היעילות המקסימאלית של ציוד המיגון.

 

JAMA Intern Med. Published online August  11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<