חדשות

האם לחמצת סוכרת בילדים עם סוכרת מסוג 1 השפעה על הזיכרון ורמת האינטליגנציה? (Diabetes Care)

20/10/2020

 

בילדים לאחר אירוע יחיד של חמצת סוכרתית בדרגה בינונית/חמורה ואבחנה חדשה של סוכרת מסוג 1 תועדה ירידה עדינה בתפקוד הזיכרון ארוך-טווח, כאשר השלימו בדיקות מכוונות לאחר מספר חודשים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם אירוע יחיד של חמצת סוכרתית מלווה בהידרדרות קוגניטיבית בילדים עם אבחנה חדשה של סוכרת מסוג 1. המחקר הפרוספקטיבי כלל 758 ילדים בגילאי 6-18 שנים, אשר התייצגו עם חמצת סוכרתית במחקר אקראי להערכת פרוטוקולי מתן נוזלים דרך הוריד לטיפול בחמצת סוכרתית.

 

חמצת סוכרתית בדרגה בינונית/חמורה תועדה ב-430 ילדים ובדרגה קלה ב-328 ילדים. בסך הכול, 392 ילדים עם חמצת סוכרתית אובחנו לראשונה עם סוכרת מסוג 1 והיתר נשאו אבחנה של סוכרת מסוג 1 עוד טרם האשפוז. הערכה נוירו-קוגניטיבית הושלמה 2-6 חודשים לאחר אירוע חמצת סוכרתית. עוד נכללה קבוצת ביקורת שכללה 376 ילדים עם סוכרת מסוג 1, אך ללא אירוע של חמצת סוכרתית.

 

מהנתונים עולה כי חמצת סוכרתית בדרגה מתונה/חמורה מלווה במדדי IQ (Intelligence Quotient) נמוכים יותר (p<0.001), יכולת זיכרון צבע פריט (p=0.010) וזכירת ספרות (p=0.04). בקרב חולים עם אבחנה חדשה של סוכרת מסוג 1, חמצת סוכרתית בדרגה בינונית/חמורה לוותה במדדים נמוכים יותר בזיכרון צבע פריט (p=0.04). בקרב חולים עם אבחנה של סוכרת מסוג 1 טרם אבחנת חמצת סוכרתית, אירוע חוזר של חמצת סוכרתית וערכי המוגלובין מסוכרר גבוהים יותר נקשרו עם מדדי IQ נמוכים יותר וערכי המוגלובין מסוכרר גבוהים יותר לוו במדדי זיכרון צבע פריט נמוכים יותר (p=0.007).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אירוע בודד של חמצת סוכרתית מלווה בירידה עדינה ביכולת הזיכרון זמן קצר לאחר אבחנה של סוכרת מסוג 1. בילדים עם אבחנה ידועה של סוכרת תועדה ירידה במדדי אינטליגנציה, רמז לכך שהשפעות חמצת סוכרתית עשויות להיות חמורות יותר בילדים עם חשיפה כרונית לערכי סוכר גבוהים.

 

Diabetes Care. Published online September 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<