חדשות

עדכון יומי קורונה בסימן ציפייה דרוכה להתחלת ירידה במספר החולים הקשים החדשים בימים הקרובים

01/02/2021

מאת מערכת אי-מד

מהדו"ח היומי של אגף המודיעין , תמונת המצב היומית של "מגן ישראל" ולוח הבקרה של משרד הבריאות עולה תמונה מורכבת עם מגמות מנוגדות מבחינת ההשפעה על ההדבקה והתחלואה.

מבחינת מבצע ההתחסנות נראה שהוא נמשך היטב (אם כי אמש הכמות שאמנם הגיע לכ-120,000 מתחסנים נמוכה מהממוצע היומי בשבוע שעבר) , ושיעור המחוסנים מעל גיל 60 כבר גבוה מאוד יחסית, כאשר בקבוצת הגיל 70-79 למעלה מ-80% אחרי מנת חיסון שנייה, ובקבוצה שמעל גיל 80 השיעור מתקרב ל-80% .

מניתוח לפי מגזרים נראה שיש עדיין פיגור בקצב ההתחסנות בחברה הערבית והחרדית לעומת הכללית, הן בקרב בני 60 + והן בכלל.

מבחינת מספר החולים הקשים, והחולים הקשים החדשים אין עדיין שינוי של ממש, כ-1150 חולים קשים וכ-140 חולים קשים חדשים אמש. גם נתוני הממוצע השבועי של החולים הקשים החדשים כפי שניתן לראות כאן יציבים, עם אפשרות יש לקוות להתחלת ירידה (ממוצע יומי 128) :

 

 

מניתוח גילאי החולים הקשים החדשים, בדו"ח אמן ניתן לראות שיש ירידה בשיעור החולים הקשים החדשים המבוגרים מעל גיל 60 , כפי שניתן לראות כאן, ככל הנראה, אפקט של ההתחסנות הגבוהה יחסית בקבוצת גיל זו :

מבחינת תמותה, חודש ינואר 2021 היה הקטלני ביותר עד כה מאז פרוץ המגיפה, כפי שניתן לראות כאן (עם ממוצע יומי של 46 נפטרים) , יש לקוות שהעובדה שב-3 הימים האחרונים מס' הנפטרים נמוך מהממוצע בחודש האחרון שיש אולי מגמת התמתנות-ירידה.

מבחינת הדבקה, ניתן לראות שה-R שוב עולה, למרות שהוא עדיין נמוך מ-1 ושיש סוג של יציבות במספר המאומתים היומי בממוצע שבועי:

ההסבר המרכזי שנותנים נציגי משרד הבריאות וצוות היועצים לנתונים אלה שממשיכים "לסרב" לרדת על אף הסגר (שהוארך כעת כידוע) ועל אף היקף ההתחסנות המרשים הוא ההתפשטות של הוריאנט הבריטי שמהווה כבר את רוב ההדבקות החדשות, ושמוערך כמדבק יותר בין 40%-70% וככל הנראה גם קשור לתחלואה קשה יותר ותמותה.

מחברי דו"ח אמ"ן מסכמים היום כך :

התחלואה ממשיכה בהיקפים גבוהים מאוד ונראה כי נבלמה מגמת הירידה שזוהתה בימים קודמים. שיעור החיוביים ממשיך להיות גבוה מאוד, כמו גם העומס על בתי החולים (קרוב ל-1,200 חולים במצב קשה, עמוד 3 ;(במהלך חודש ינואר 2021 נפטרו יותר מרבע מסך המתים מהמחלה בישראל מאז פריצתה.

סימנים לשינוי תמהיל הגילאים של החולים הקשים - ישנה ירידה בשיעור המאומתים ובתחלואה הקשה בקרב המבוגרים בני 60 ,+ככל הנראה בהשפעת מבצע החיסונים. בשלב זה, בשל היקף התחלואה הנרחב, שינוי תמהיל החולים אינו מביא לבלימה בתחלואה הקשה. ● זן הנגיף המוטנטי הבריטי - תפוצתו הנרחבת בישראל ומאפייניו המסתמנים תורמים כנראה להאטת ההתמתנות בתחלואה. לאור זאת, נדרשת הקפדה יתרה על כללי הריחוק ובפרט על עטיית מסכות תקניות - בעדיפות רפואיות, תוך תשומת לב להגנה גם על אוכלוסיית הילדים.

זן הנגיף המוטנטי הדרום אפריקאי - עד כה זוהו בארץ מעל 30 מקרים, מתוכם מספר מקרים שאותרו באקראי בקהילה.

הערת המערכת:  אין ספק שהמשך מואץ של מבצע החיסונים הוא קריטי בעצירת התחלואה ובאפשרות לחזרה לשגרה נורמלית. בכדי שהמבצע יימשך בהצלחה נראה שיש ליצור תמריצים חיוביים לאנשים צעירים יותר, והתמריץ המשמעותי ביותר יהיה ככל הנראה "תו ירוק" שיאפשר למתחסנים לחזור פחות או יותר לשגרה. במקביל, נראה שיש גם הסכמה  ששימוש מוגבר בבדיקות מהירות יוכל לסייע בפתיחת מערכות חינוך ותרבות, על אף היותן פחות מדוייקות מבדיקות ה-PCR. חשוב שהמשרד ימשיך לדווח על בסיס יומי על כמות החולים החדשים שחוסנו, בהשוואה לאלה שלא חוסנו (נדבקים בכלל וחולים קשים בפרט) בכדי להציג את ההגנה שכבר מספקים החיסונים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<