חדשות

פרופ' נחמן אש בתדריך השבועי: הווריאנט הדרום אפריקאי מדאיג במיוחד, כדי להגיע לחסינות עדר צריך להגיע לכ-80% התחסנות מהאוכלוסייה

21/02/2021

מאת מערכת אי-מד

בתדריך שניתן היום לתקשורת ע"י פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש הוא הדגיש למרות השיפור בנתונים עדיין המגפה לא מאחורינו , ושיש לקחת בחשבון שמס' המאומתים והקשים עדיין גבוה גם אם  נמצא בירידה

אש מציין שרוב מ-40 החולים המחוברים כיום לאקמו 40 הם צעירים בגיל 40-60 . הוא מדגיש אי הווריאנט  הבריטי מדבק יותר בעיקר בילדים והוא גורם גם לתחלואה קשה יותר,  בעיקר בצעירים .

באשר לווריאנט הדרום אפריקאי, עדכן אש כי הוא  מהווה כעת כ-1% מכלל ההדבקה. הווריאנט הקליפורני אותר ב-7 מקרים, ואותר גם וריאנט אחד מאוגנדה עם משמעות קלינית לא ברורה.

האתגר של ההתמודדות בווריאנטים היא במניעת יבוא והרחבת אפשרות זיהוי ריצוף ובדיקה, ולכן הוקם גם כוח משימה מיוחד של פיקוד העורף שפועל לקטיעת שרשראות ההדבקה בווריאנטים אלו.

אש חזר והדגיש כי החיסון יעיל וקבוצות הסיכון של נשים בהריון ואנשים מעל 50 שעדייו לא התחסנו נמצאים בעדיפות הגבוהה ביותר להתחסנות כעת.

באשר לחג פורים המתקרב, ציין אש כי החג מדאיג והוא קרא לרשויות ולראשי המגזר הדתי-חרדי למנוע התקהלויות ומסיבות שכן זה יוביל בוודאות לעלייה בתחלואה ועלול להוביל לסגר נוסף, ולכלל הציבור קרא אש להמשיך להקפיד על ההנחיות והימנעות ממסיב 

לגבי התקלות בהנפקת התוו הירוק אש הסביר שהדבר נובע בשל עומס רב שצפוי להיות זמני בלבד. הוא ציין כי בשבועיים הקרובים אפשר יהיה להיכנס לאתרים השונים עם תעודת מתחסן או מחלים.

לגבי הירידה התלולה בתחלואה בעולם שאינה קשורה לחיסונים, אש אמר שאין לו הסבר מלא לירידה , אך שיש לקחת בחשבון שבכל המקומות ננקטו צעדים כמו הגבלות וסגרים שעשויים היו להשפיע. כמו כן ייתכן שגם יש עונתיות בפעילות הנגיף יחד עם זאת אש הדגיש שאי אפשר לסמוך על עונתיות זו, ויש להמשיך גם בחיסון וגם בשמירת ההנחיות.  

באשר לשאלה מה ההיגיון בכך שעובדים במקומות שאליהם ניתן להיכנס אליהם רק מי שהתחסן / החלים אך העובדים עצמם לא בהכרח חייבי חיסון , אמר אש שהעובדים מתבקשים להתחסן או לבצע בדיקות.

מבחינת המשך המעקב אחר הנתונים, הסביר אש שמקדם ההדבקה ימשיך להיות מדד מעקב מרכזי וכך גם מספר החולים הקשה. עלייה במאומתים והמשך ירידה בחולים קשים תאפשר המשך פתיחת המשק, אך גם זאת עד גבול מסוים. (אם יעלה מעל 1 יהיה צורך לשקול שוב ההחלטות)

באשר להחלטה לאפשר רק למתחסנים להיכנס למקומות ואירועים ולא לכולם (שכן המחוסנים לכאורה מוגנים) אש מסביר שעדיין יתכן שמחוסן עלול להדביק לא מחוסן ולכן יש למנוע מלא מחוסנים ל"התערבב" עם מחוסנים.

באשר לנתונים שפורסמו על יעילות החיסון מבהיר אש שלא מדובר על יעילות במניעת הדבקה אלא יעילות במניעת תחלואה בלבד.  אש מסביר שהמחקר התבסס על ניתוח נתוני המתחסנים ע"פ ניטור לפי סטטוס החיסון , והנתונים נותחו לפי "זמן אדם" כדי לאפשר השוואה בין הקבוצות. כאמור, לא ניתן להסתמך על הנתונים באשר להדבקה ומניעת הדבקה כי הניתוח נעשה רק עבור אנשים שנבדקו. הנתונים בכל מקרה מראים בצורה עקבית ירידה של התחלואה, בעיקר התחלואה הקשה, כתוצאה הקשורה להתחסנות. המחקרים הללו יימשכו ויעילות החיסון תימשך להיבדק, הוסיף אש.

אש הוסיף שהפתיחה הבאה צפויה להיות בעוד שבועיים, והיא תתבסס על רמת הדבקה ותחלואה והמשרד יתנגד להקדמה.

באשר לירידה הדרמטית בתחלואה במגזר החרדי הסביר אש שלדעתו היא קשורה לעלייה בהתחסנות, והקפדה גדולה יותר על ההנחיות.

באשר לשימוש בבדיקות המהירות במסגרת התוו הירוק, - אש הסביר שאלה ישולבו בתוו הירוק בשבועות הקרובים לאחר שאלה כבר עברו אישורי שימוש, אך עדיין הוא ממליץ על התחסנות כאמצעי מועדף לקבלת התו הירוק..

לגבי השגת חסינות עדר אש טוען שהשיעור של ההתחסנות/הגעה אמור להיות של כ-80% מכלל ההאוכלוסייה, וכמעט 100% מהאוכלוסייה הבוגרת, וזאת בגלל הווריאנט הבריטי שלו מקדם הדבקה גבוה יותר.

לגבי הווריאנט הדרום אפריקאי, אש ציין שקיים חשש שהחיסון פועל עליו ביעילות פחותה בניגוד ליעילות הגבוהה הוודאית מול הווריאנט הבריטי ואחרים, ולכן ווריאנט זה מדאיג יותר את המערכת ונעשים המאמצים למניעה וזיהוי.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<