חדשות

מחלימים מקורונה עשויים להזדקק למנה אחת בלבד של החיסון (New England Journal of Medicine)

12/03/2021

מכתב מחקר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine דיווח כי מחלימי COVID-19 עשויים שלא להזדקק למנה שנייה של חיסון מבוסס mRNA למניעת מחלה סימפטומטית.

חוקרים מבית הספר לרפואה Icahn של בית החולים Mount Sinai בדקו מדגם של כ-110 מטופלים, מתוכם 39.0% חיוביים לנוגדני COVID-19 לפני החיסון. החיסונים שנבדקו במחקר היו החיסונים של Pfizer/BioNTech ו-Moderna (88 קיבלו את החיסון של פייזר ו-22 את החיסון של מודרנה).

לרוב המשתתפים ללא נוגדנים של הווירוס היו תגובות חיסוניות מגוונות וחלשות יחסית ב-9-12 הימים הראשונים לאחר כל אחת משתי המנות. אלו שנדבקו בעבר בווירוס לעומת זאת, התאפיינו בתגובה חיסונית חזקה בתוך ימים לאחר קבלת המנה הראשונה ולאחר המנה השנייה.

ריכוז הנוגדנים אצל המחלימים היה פי 10 עד 45 גבוה יותר מאלו שלא היה להם נוגדנים באותה נקודת זמן לאחר המנה הראשונה. לא היה הבדל משמעותי בין החיסון של פייזר לזה של מודרנה. רמות הנוגדנים עלו פי שלושה לאחר המנה השנייה בקרב מטופלים שלא נדבקו בווירוס הקורונה, אך הם לא עלו בקרב קבוצת המחלימים. ללא קשר, לאלו שנדבקו בעבר היו רמות נוגדנים גבוהות פי 6 מרמות הנוגדנים של המטופלים שלא נדבקו.

הכותב הראשי, ד"ר פלוריאן קרמר, אמר כי הממצאים מראים כי מנה אחת של חיסון עשויה להספיק לפתח את התגובה הנדרשת בקרב מחלימים מ-COVID-19. "למעשה, אותה מנה ראשונה דומה באופן חיסוני לבוסטר [המנה השנייה] שניתן לאנשים שלא נדבקו בקורונה" ציין ד"ר קרמר.

לכתבה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<