חדשות

נשים רבות עם סוכרת הריונית אינן מודעות לסכנות הכרוכות באבחנה (מתוך EurekAlert)

14/03/2021

 

למרות שנשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית מצויות בסיכון גבוה פי עשר להתפתחות סוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר, רק שליש מהנשים הללו מודעות לסיכון הנ"ל, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מדרום אוסטרליה.

 

החוקרים מסברים כי הבנת הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 לאחר סוכרת הריונית הינה מרכיב חיוני במניעה.

 

מדגם המחקר כלל נשים מאוסטרליה עם היסטוריה של סוכרת הריונית והחוקרים העריכו את ההבנה של הנשים את הסיכון שלהן להתפתחות סוכרת מסוג 2 בעתיד, המכשולים האפשריים לירידה במשקל וגישות שימושיות המסייעות לשמירה על משקל גוף בריא.

 

מהנתונים עולה כי בנשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית סיכון גבוה פי עשר להתפתחות סוכרת מסוג 2, אך רק שליש מהן הבינו כי הן בסיכון גבוה לסוכרת מסוג 2. עודף-משקל הינו גורם סיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2, כך שירידה במשקל לאחר הלידה הינה מרכיב חשוב במניעת המחלה. במחקר הנוכחי, למרות ש-75% מהנשים הבינו כי הן בעודף-משקל, הבנה זו לא תורגמה להבנה טובה יותר של הסיכון שלהן לסוכרת מסוג 2.

 

החוקרים כותבים כי לנשים עם אבחנה של סוכרת הריונית לרוב יש משפחה צעירה, כך שהתערבויות רלבנטיות צריכות להתאים לאורח חיים עם ילדים קטנים, לוח זמנים צפוף וסדר עדיפויות שונה. העדיפות היא להדריך את הנשים עם היסטוריה של סוכרת הריונית ואת אנשי הצוות הרפואי המטפלים בהן, להבטיח תקשורת טובה יותר ולהגביר את המודעות לגורמי הסיכון בנשים אלו.

 

ידוע כי הזמן הטוב ביותר להתחיל ביישום אורח חיים בריא ולאמץ שינויים התנהגותיים הוא עד שנתיים לאחר ההיריון, כך שהתערבויות צפויות להיות יעילות יותר במסגרת זמן זו.

 

מוטיבציה לרדת במשקל הינה מכשול משמעותי לשינוי, בין אם מדובר בסדר יום עמוס או מאחר וקשה להקפיד על השינויים באורח החיים – הדרכה חוזרת, מסר ברור וטיפול מותאם אישית, עשויים לסייע בשיפור הגישה של הנשים להשגת המטרה.

 

למניעה יש חשיבות רבה, חשוב להבטיח כי לוקחים בחשבון את הצרכים, האמונות והנסיבות של הנשים כאשר מנסים למצוא את הפתרון בכדי למנוע התפתחות סוכרת מסוג 2 לאחר אבחנה של סוכרת הריונית.

 

מתוך EurekAlert

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<