חדשות

חיסון כנגד נגיף הקורונה אינו גורם לתופעת הגברה תלוית-נוגדנים (מתוך MedPage Today)

16/03/2021

 

בשלב מוקדם של מגפת הקורונה, מדענים דנו רבות בדרך הטובה ביותר לפתח חיסונים כנגד הזיהום הנגיפי באופן אשר יבטיח את היעילות והבטיחות. חלק מהדיונים התמקדו בתופעת הגברה תלוית-נוגדנים (Antibody-Dependent Enhancement) של מערכת החיסון, תופעה חיסונית שתוארה עם נגיפים וחיסונים אחרים ועלולה להיות מסכנת-חיים. עם זאת, עד כה אין דיווחים של מקרי ADE עם החיסונים כנגד נגיף הקורונה.

 

למרות שתופעת ADE יכולה להתפתח במסלולים שונים, המסלול המוכר ביותר או מסלול סוס טרויאני. במקרה זה, נוגדנים לא-מנטרלים מיוצרים עקב זיהום קודם או חיסון ואינם מצליחים להתגבר על הפתוגן בעת חשיפה חוזרת. למעשה, הנוגדנים פועלים כשער המאפשר לנגיף לחדור ולהשתכפל בתאים. תופעת ADE עשויה להתפתח גם בנוכחות נוגדנים מנטרלים ברמות נמוכות דיו כך שאינם מספקים הגנה מפני הנגיף ובמקום זאת, יוצרים תרכובות אימוניות עם חלקיקים של הנגיף, אשר מצידם יכולים להוביל למחלה חמורה יותר.

 

מדענים מדווחים כי בכל הנוגע לחיסונים כנגד נגיף הקורונה, תופעת הגברה תלוית-נוגדנים אינה רלבנטית. הם מבססים זאת על ניסויים בבעלי חיים במטרה לבחון את התופעה. הם גם בחנו נתונים ממחקרים בבני אדם ומנתוני עולם-אמיתי אודות חיסונים כנגד נגיף הקורונה. עד כה, אין סימנים לכך. למעשה, החוקרים מצאו כי המגמה ההפוכה מתרחשת לעיתים נפוצות יותר.

 

מהנתונים עולה כי אנשים מחוסנים מופיעים שובו ושוב ללא עדות לתחלואה חמורה על-רקע נגיף הקורונה ואינם נדרשים לאשפוז. מגמה זו עומדת בניגוד לצפוי במידה ותופעת הגברה תלוית-נוגדנים הייתה מתרחשת בפועל במקרים אלו.

 

יתרה מזאת, תופעת ADE הינה בעיה אקוטית ועשויה להיות מאוד דרמטית. במידה והיה מדובר בבעיה משמעותית עם החיסונים כנגד נגיף הקורונה, אזי סביר להניח כי זו כבר הייתה מזוהה בשלב זה.

 

החיסונים הזמינים כיום כנגד נגיף הקורונה פותחו להגנה מפני הזמן המקורי של נגיף SARS-CoV-2 שהיה דומיננטי ברחבי העולם. עם התפתחות וריאנטים נוספים, מדענים העלו שאלות אודות הסיכון להתפתחות תופעת הגברה תלוית נוגדנים על-רקע זה. עד כה, אין עדויות אמיתיות להופעת ADE עם חיסונים כנגד נגיף הקורונה וכל הנתונים בנושא הם בגדר תיאוריה בלבד. מכלול העדויות הזמינות אינו תומך בכך שהגברה תלוית נוגדנים מהווה סוגיה בעלת חשיבות רבה עם החיסונים הזמינים או הוריאנטים של נגיף הקורונה.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<