חדשות

אין מקום לדחיית מנת חיסון שנייה: חולי סרטן נדרשים לשתי מנות חיסון כנגד נגיף הקורונה (מתוך אתר Medscape)

16/03/2021

 

מהנתונים הראשונים אודות התגובה לחיסון כנגד נגיף הקורונה בקרב חולים עם מחלות ממאירות עולה כי בחולים אלו, התגובה החיסונית המתפתחת לאחר המנה הראשונה של החיסון מופחתת, בהשוואה לתגובה המתפתחת באנשים בריאים. הממצאים החדשים מטילים ספק במדיניות הנוכחית בבריטניה של דחיית מתן מנת החיסון השנייה.

 

דחיית מתן מנת החיסון השנייה עלולה להותיר את החולים עם ממאירויות ללא הגנה. יתרה מזאת, עיכוב כזה עשוי להשפיע על הפצת הנגיף וכן על התפתחות וריאנטים של הנגיף.

 

הממצאים מבוססים על מחקר מבריטניה שכלל 151 חולים עם ממאירות ו-54 ביקורות בריאות. כל המשתתפים קיבלו חיסון רנ"א שליח של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה.

 

המשתתפים שגויסו מוקדם למחקר קיבלו את מנת החיסון השנייה לאחר 21 ימים ממועד קבלת המנה הראשונה, אך לאחר מכן חלו שינויים בהנחיות הארציות בבריטניה ויתר המשתתפים נדרשו להמתין 12 שבועות לקבלת מנת החיסון השנייה.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב ביקורות בריאות, היעילות החיסונית של המנה הראשונה הייתה גבוהה (יעילות של 97%); מנגד, בקרב אלו עם ממאירויות סולידיות, היעילות של מנה יחידה של החיסון הייתה נמוכה (39%), ואף הייתה נמוכה יותר באלו עם ממאירויות המטולוגיות (13%).

 

מנת החיסון השנייה הובילה לעליה משמעותית ומהירה ביעילות החיסונית בחולים עם ממאירויות סולידיות (יעילות של 95% בתוך שבועיים מקבלת המנה השנייה).

 

מספר קטן מדי של חולים עם ממאירויות המטולוגיות קיבלו את המנה השנייה לפני סיום המחקר ולכן לא ניתן להסיק מסקנות חד-משמעיות בנושא. אעפ"י כן, מהנתונים הזמינים עולה כי במחצית מהחולים עם ממאירויות המטולוגיות שקיבלו מנה שנייה לאחר 21 ימים הייתה עדות לנוגדנים כנגד הנגיף לאחר חמישה שבועות, זאת בהשוואה ל-8% בלבד מאלו שלא קיבלו את המנה השנייה.

 

ממצאי המחקר מספקים את נתוני עולם-אמיתי הראשונים אודות יעילות חיסונית לאחר מנה אחת של החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה למדוכאי חיסון ומעידים בבירור כי ניתן לשפר את היעילות של מנה יחידה של החיסון בחולי סרטן באמצעות מתן המנה השנייה של החיסון לאחר 12 ימים.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<