חדשות

שכיחות גבוהה של תסמינים נוירולוגים לאחר החלמה מזיהום בנגיף הקורונה (Ann Clin Transl Neurol)

23/03/2021

 

הפרעות קוגניטיביות מופיעות בראש הרשימה של תלונות נוירולוגיות בטווח הארוך לאחר החלמה מזיהום בנגיף הקורונה בחולים שפיתחו מחלה שלא הייתה חמורה דיו בכדי להוביל לאשפוז בבית חולים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Annals of Clinical and Translational Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מרבית החולים שנדבקו בנגיף הקורונה אינם נדרשים לאשפוז בעת הזיהום הנגיפי. עם זאת, חלק עלולים לפתח תסמינים הנותרים זמן רב לאחר ההחלמה מהזיהום. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את הספקטרום של הביטויים הנוירולוגים בחולים שהחלימו מהזיהום ולא נדרשו לאשפוז.

 

החוקרים עקבו אחר 100 חולים (גיל ממוצע של 43.2 שנים, 70% נשים) שהחלימו מזיהום בנגיף הקורונה. מבין המשתתפים במחקר, 50 היו חולים מאומתים וב-50 בדיקות המעבדה לנגיף היו שליליות אך הם ענו על כל הקריטריונים להגדרת זיהום בנגיף הקורונה לפי האיגוד האמריקאי למחלות זיהומיות. כל המשתתפים אובחנו בזיהום נגיף בין מאי ועד נובמבר ולא נדרשו לאשפוז לבית חולים. הם עקבו אחר התסמינים הנוירולוגים ובחנו את מדדי איכות החיים של החולים וכן השלימו הערכות קוגניטיביות.

 

מחלות הרקע הנפוצות בקרב המשתתפים במחקר כללו חרדה/דיכאון (42% ומחלות אוטואימוניות (16%).

 

הביטויים הנוירולוגיים הנפוצים באוכלוסיה זו כללו "ערפול מוחי" (81%), כאבי ראש (68%), נימול/עקצוץ (60%), שינוי בתחושת הטעם (59%), אובדן חוש ריח (55%), כאבי שרירים (55%), כאשר רק חוסר חוש ריח היה נפוץ יותר בקרב חולים מאומתים (74% לעומת 36%, p<0.001). יתרה מזאת, 85% מהחולים סבלו גם מעייפות.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדה קורלציה בין מרווח הזמן מהופעת המחלה ועד לרושם סובייקטיבי להחלמה.

 

בשתי הקבוצות תועדה פגיעה באיכות החיים הנוגעת לתפקוד הקוגניטיבי ולעייפות. בקרב חולים מאומתים תועדו תוצאות גרועות יותר במבחנים קוגניטיביים להערכת קשב וזיכרון עבודה, בהשוואה לאוכלוסיה תואמת דמוגרפית בארצות הברית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חולים שחלו בקורונה ולא נדרשו לאשפוז חווים לאחר ההחלמה תסמינים נוירולוגים רבים, כאשר הבולטים בהם עם תחושת ערפול מוחי ועייפות, הפוגעים בתפקוד הקוגניטיבי ובאיכות החיים שלהם.

 

Ann Clin Transl Neurol. Published online March 23, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<