חדשות

מומחים תומכים במעקב אחר מחלימי קורונה עם תסמינים ממושכים במרפאות ייעודיות (Nature Medicine)

25/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Nature Medicine קוראים מומחים לעקוב אחר מחלימי קורונה הסובלים מתסמינים ממושכים של המחלה לאחר הזיהום הנגיפי במרפאות ייעודיות.

 

המספר המדויק של מחלימים מזיהום בקורונה הסובלים מתסמינים ממושכים לאחר הזיהום הנגיפי אינו ידוע, אך חוקרים מדווחים כי חולים רבים סובלים בשקט או מפתחים תסכול כאשר הרופאים שלהם אינם שוקלים את האפשרות כי התסמינים עשויים להיות קשורים לזיהום הקודם.

 

החוקרים מסרו פרטים מארצות הברית, אירופה וסין אודות השיעורים הגבוהים של מחלימים הסובלים מתסמינים ממושכים לאחר הזיהום הנגיפי, כולל תסמינים הגורמים מוגבלות במשך למעלה משלושה חודשים. זיהום בנגיף הקורונה נקשר עם התפתחות סוכרת, אירועים מוחיים, הפרעות קצב לב, קרישי דם בריאות וסיבוכים אחרים.

 

לדוגמא, מחקר תצפיתי שכלל 488 חולי קורונה ששוחררו מבתי חולים במישיגן לאחר 60 ימים והשלימו סקר טלפוני מצא כי 32.6% דיווחו על המשך תסמינים לאחר הזיהום, כולל 18.9% אשר דיווחו על תסמינים חדשים או במגמת החמרה. הסוגיות הנפוצות כללו קוצר נשימה בעליית מדרגות (22.9%), שיעול (15.4%) ואובדן חוש טעם או ריח (13.1%).

 

בדומה, 87.4% מבין 143 חולים עם זיהום בנגיף הקורונה אשר שוחררו מבית חולים באיטליה דיווחו על תסמינים ממושכים, כולל עייפות (53.1%), קוצר נשימה (43.4%), כאבי מפרקים (27.3%) וכאבי חזה (21.7%), כאשר 55% חוו לפחות שלושה מהתסמינים הללו לאחר 60 ימים, בממוצע, מהופעת התסמינים.

 

מחקר מצרפת שכלל 150 מחלימים ששרדו את הזיהום הנגיפי מצא כי שני-שליש המשיך לחוות תסמינים לאחר 60 ימים, כאשר שליש דיווחו כי חשו גרוע יותר מכפי שהיה בתחילת הזיהום הנגיפי.

 

בסין, מעקב במשך שישה חודשים אחר 1,733 מחלימי קורונה מצא כי לפחות תסמין אחד נותר לאורך זמן ארוך ב-76% מהחולים, כאשר עייפות/חולשת שרירים ב-63% מהחולים, בעיות שינה ב-26% וחרדה/דיכאון ב-23%. בכמחצית מבין 349 החולים שהשלימו בדיקת CT תועד לפחות דפוס חריג אחד.

 

החוקרים קוראים להקמת מרפאות ייעודיות למעקב אחר מחלימי קורונה, בדומה לאלו שהוקמו באיטליה, תוך מתן עדיפות לאלו בסיכון גבוה לתסמינים ממושכים, דוגמת חולים מבוגרים או אלו עם זהום חמור שנדרשו לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ.

 

כעת ברור כי הטיפול בחולים שחלו בקורונה אינו מסתיים בשחרור מבית החולים ונדרש שיתוף פעולה בין מומחים בהתמחויות שונות על-מנת לספק טיפול מקיף לחולים אלו במסגרת האמבולטורית.

 

Nature Medicine 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<