חדשות

מומחים טוענים כי לאור המוטאציות החדשות של נגיף הקורונה לא ניתן להמליץ על מרחק של מטר בלבד בבתי ספר (מתוך CIDRAP)

26/03/2021

 

לאחרונה פורסם עדכון מטעם ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention) אודות הפתיחה מחדש של בתי ספר, כאשר נקבע כי במרבית בתי הספר היסודיים ניתן להקפיד על מרחק של מטר אחד, ולא שני מטרים, ללא תלות בהיקף התפשטות הזיהום בקהילה. במקביל, מומחים מטעם הסוכנות הזהירו כי וריאנט B117 מדבק יותר מנגיף הקורונה המקורי וצפוי להפוך לנגיף הדומיננטי בארצות הברית. כעת, מספר מומחים הביעו חשש כי בתי הספר עלולים להיפתח בנקודת מפנה במהלך המגפה בה פורסמו המלצות שאינן הולמות.

 

מומחי ה-CDC הסבירו כי ישנן עדויות רבות לפיהן שיעורי ההדבקה בבתי ספר לא היו שונים משמעותית כאשר תלמידים שמרו על מרחק של 2 מטרים או מטר אחד זה מזה.

 

מדינות רבות מצויות כעת בעיצומו של מרוץ לחסן את הציבור, זאת במקביל לעליה בשיעורי מוטאציות של נגיף הקורונה, כאשר קיים חשש מפני גל נוסף של הנגיף. על-רקע העליה במוטאציות של נגיף הקורונה, מומחים סבורים כי הטענה כי אין יתרון למרחק של 2 מטרים אינה תקפה ואף שואלים אם הקפדה על מרחק שני מטרים היא בכלל מספקת במקרים אלו.

 

ברחבי אירופה, בתי ספר החלו להיפתח בסתיו, כאשר בחלק מהמדינות כעת החלו לסגור את מוסדות החינוך לאור התפשטות מוטאציית B117 של הנגיף. איטליה, דנמרק, הולנד וגרמניה אישרו התפרצויות של  B117 בבתי ספר. עם זאת, הנתונים אודות וריאנט B117 וילדים הן מוגבלות וסותרות, כאשר יש עדויות לפיהן ילדים מתחת לגיל 18 שנים מהווים חלק גדול יותר מסך המקרים של זיהום בנגיף B117, בעוד שאחרים מצאו כי לווריאנט זה פשוט שיעורי הדבקה גבוהים יותר בכל קבוצות הגיל.

 

מאחר והמוטאציה החדשה של נגיף הקורונה עלולה להיות מדבקת יותר, קשה עוד יותר לעצור את התפשטות הנגיף ולכן חשוב לשמור על החוקים, להישאר בבית בזמן מחלה, להשלים בדיקות, להימנע מהתקהלויות ולהקפיד על ריחוק חברתי.

 

אחד האתגרים הקשורים בהדבקה בבתי ספר נוגע לארוחות צהריים, כאשר ידוע כי אכילה הינו אירוע בסיכון-גבוה מאחר ולא ניתן לאכול עם המסכות על הפנים. אעפ"י כן, אין התייחסות רבה מצד המומחים לסוגיה זו של הדבקה אפשרית בנגיף בזמן אוכל. ההנחיות הנוכחיות של ה-CDC מציעות הקפדה על מרחק של 2 מטרים כאשר התלמידים אינם עוטים מסכות.

 

מומחים טוענים כי למרות שהנחיות רבות מתמקדות בכיסוי פנים, אין התייחסות מספקת למערכות אוורור בבתי ספר. במידה ובתי ספר בהם הקפידו על מדיניות של מרחק של מטר אחד בין תלמידים היו דואגים גם לשיפור מערכות האוורור, אזי מניתן לצפות כי התוצאות היו טובות עוד יותר.

 

כל המומחים מסכימים כי יש להעניק עדיפות גבוהה למטרת פתיחה בטוחה של בתי הספר, אך לא עד שה-CDC יכיר בנתונים הידועים ואלו שאינם ידועים בנוגע לנגיף, לא ניתן יהיה להתייחס למכלול הסוגיות הרלבנטיות.

 

לידיעה ב-CIDRAP

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<