חדשות

התסמינים הממושכים לאחר החלמה מנגיף הקורונה עוררו את תשומת הלב לתסמונת POTS (מתוך אתר Medscape)

28/03/2021

 

טרם עידן מגפת הקורונה, תסמונת POTS (Postural Orthostatic Tachycardia Syndrome) הייתה מהמחלות בהן רבים בציבור הכללי ובקרב הרופאים, נטו לזלזל מתוך מחשבה כי מדובר פשוט בהפרעת חרדה של נשים צעירות. עם זאת, על-רקע המקרים הרבים של תסמינים ממושכים לאחר החלמה מזיהום בנגיף הקורונה, אותה מחלה שהוגדרה כבת החורגת של קרדיולוגיה ונוירולוגיה, זוכה כעת לתשומת לב רבה יותר.

 

טרם פרוץ מגפת הקורונה, שיעורי ההפרעה האוטונומית עמדו על 1-3 מקרים למיליון אנשים בארצות הברית. כעת, דיווחי מקרים מאשרים כי מדובר בביטוי המופיע כסיבוך לאחר זיהום אקוטי בנגיף הקורונה.

 

הופעת תסמונת POTS לאחר-זיהום אינה מוגבלת רק לנגיף הקורונה ודיווחים בעבר תיארו את התסמונת לאחר מחלת ליים או זיהום בנגיף EBV. אחת התיאוריות היא כי לחלק מהנוגדנים המפתחים כנגד הנגיף יש תגובתיות-צולבת והם פוגעים במערכת העצבים האוטונומית, האחראית לבקרת קצב הלב ולחץ הדם.

 

לא ידוע אם זיהום בנגיף הקורונה מעלה את הסיכוי להתפתחות POTS יותר מזיהומים אחרים, או אם העליה במקרים רק משקפת את העובדה כי מאות מיליוני חולים נדבקו בנגיף ברחבי העולם.

 

לחץ דם נמוך, הפרעה בבקרת מערכת עצבים אוטונומית ואוטואימוניות עשויים כולם לשחק תפקיד חשוב בתסמונת POTS ולהוביל לתתי-סוגים ייחודיים של ההפרעה. האבחנה של התסמונת נקבעת לרוב בעזרת מבחן טילט ודופלר טרנס-קרניאלי.

 

חולים רבים שהחלימו מזיהום בנגיף הקורונה סובלים מתסמינים שונים הנותרים לאורך זמן, חלקם עשויים לרמז לאפשרות של תסמונת POTS ולכן חלה עליה בהכרת התסמונת. עם זאת, לא כל התסמינים המעידים על פגיעה אוטונומית לאחר הזיהום בנגיף הקורונה נובעים מתסמונת POTS וכאשר עולה חשד כי מדובר בתסמונת POTS, יש להפנות את המטופלים למרפאות מתאימות להשלמת הערכה אוטונומית.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<