חדשות

לאור העלייה בהדבקה (כאשר שליש מהנדבקים מחוסנים) חוקרי האונ' העברית ממליצים על חידוש מבצע ההתחסנות מעל גיל 12, עטיית מסיכות במקומות סגורים והגברת השליטה על הנכנסים לארץ

23/06/2021

מאת מערכת אי-מד

לאור העלייה במס' המאומתים בימים האחרונים ממליצי מחברי דו"ח המרכז לידע ומידע לפעול לקטיעת שרשראות ההדבקה ולשקול חזרה לחובת עטיית מסיכות במרחבים סגורים.

גם חוקרי האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה, המנטרים את מצב תחלואת הקורונה בישראל, מפרסמים דו"ח קורונה הכולל המלצות שנשלחו לראש הממשלה נפתלי בנט ולמל״ל לבקשתם, לקראת הערכת המצב בעניין נגיף הקורונה שהוצגה היום.

הנקודות העיקריות במסמך:

1 - חידוש מבצע ההתחסנות בכל הגילאים (מעל 12) - הסיכון מקורונה גדול משמעותית מזה שבחיסון, במיוחד כשיש התפרצויות.
2 - שליש מהנדבקים מחוסנים – ייתכן שכתוצאה מעליה בתפוצה ובפיזור של הנגיף ולאו דווקא כתוצאה מירידה ביעילות החיסון, במיוחד לאור החיסון הנרחב של האוכלוסיה.
3 - מומלץ להחזיר עטיית מסכות במקומות סגורים, ולהקפיד במיוחד אצל אנשים לא מחוסנים או כאלו שבמגע קבוע עם אנשים רבים או עם לא מחוסנים. בפרט, תלמידים ועובדי הוראה.
4 - הגברת השליטה על הכניסה בארץ היא חיונית. בפרט, (א) בדיקה בכניסה לארץ ובדיקה נוספת לאחר 3-4 ימים. (ב) נהלים ייחודיים לבקרת הכניסה ממדינות אדומות. (ג) חידוד נהלי כניסה לארץ באמצעות הסברה.
5 - הווריאנט דלתא מדבק יותר באופן משמעותי. הדרך היחידה להישאר בשגרה היא נקיטת צעדים למניעת התפשטות, כבר כשהמספרים נמוכים. בשלב הנוכחי צעדים אלו יכולים להיות מינוריים, כגון עטיית מסכות בחללים סגורים. המתנה יכולה להביא לצורך בצעדים חמורים יותר, כתלות בחומרתה.

• בנוסף - חשוב לומר שהצוות מדגיש כי ברמת ההתפרצות הנוכחית, הכולל מספר מוקדים ולא התפרצות כלל ארצית, אין משמעות בשלב זה לניתוח כלל ארצי של התחלואה – המספרים עדיין נמוכים, ואינם מאפשר תחזית אמינה קדימה. ניתוח מבוסס קצב גידול ארצי (מקדם הדבקה) מטעה בגלל הרגישות לאירועים נקודתיים.

מחברי הדו"ח הם (כבעבר): פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית, פרופ' מיכאל אסף ופרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה, יחד עם פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן ניר-פז מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים ומבית חולים הדסה, בשיתוף עם ד״ר הילה דה-ליאון מ-INFN-TIFPA באוניברסיטת טרנטו (איטליה).

לדו"ח המלא

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<