חדשות

תוצאות מבטיחות ל-FSRS בטיפול בממאירויות מוחיות (Br J Sports Med)

19/08/2019

 

ניסיון מוקדם עם Gamma Knife Icon – צורה חדשה של FSRS (Frameless Stereotactic Radiosurgery) – מרמז להתקדמות ניכרת בניתוחי סרטן המוח, הן עבור החולים והן עובר המנתחים, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו בכתב העת Neurosurgery.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מערכת Gamma Knife Icon מספקת קרינת FSRS. כעת הם ביקשו לתאר את הניסיון המוקדם, ההליכים, הפרטים הטכניים והתוצאות בטווח הקצר של קרינת FSRS.

 

החוקרים סקרו את בחירת החולים במרכז הרפואי שלהם ותיארו את מהלך העבודה בפירוט, כולל השלמת ההדמיות, תכנון הטיפול, מיקום הקרינה, רישום, טיפול וניטור.

 

במאמר מתוארים הנתונים אודות 100 חולים שטופלו בגישה זו (גיל חציוני של 67 שנים), כולל 56 חולים שקיבלו טיפול דפיניטיבי, 21 חולים שטופלו לאחר-ניתוח ו-23 חולים שטופלו בגישה זו כחלק מטיפול הצלה לאחר הישנות בעקבות ניתוח. ב-42 חולים היו עדויות לגרורות מוחיות, 26 אובחנו עם מנינגיומות, 16 עם שוואנומות וסטיבולריות, 9 עם גליומה בדרגה-גבוהה ושבעה עם גידולים בעלי היסטולוגיות אחרות.

 

חציון המנה לטיפול בגרורות עמד על 20 Gy בפרקציה אחת (טווח 14-21 Gy), 24 Gy בשלוש פרקציות (טווח 19.5-27 Gy) ו-25 Gy בחמש פרקציות (טווח 25-30 Gy).

 

עוד מדווחים החוקרים כי 13 חולים נדרשו לקרינה סטריאוטקטית חוזרת לאותו אזור. חציון משך הטיפול עמד על 17.7 דקות (טווח 5.8-61.7 דקות).

 

הממצאים הצביעו על שיפור בזרימת העבודה ומספר גדול יותר של חולים שהתאימו לטיפול זה, בשל היכולת לחלק את הטיפול הקרינתי למספר מנות קטנות.

 

לסיכום, המאמר כולל תיאור של מדגם גדול של חולים שטופלו בגישת FSRS והחוקרים מצפים למאמרים נוספים עם מעקב ארוך יותר בכדי ללמוד על התוצאות הקליניות ולהבין טוב יותר את השפעות המשטר הקרינתי במוח.

 

Br J Sports Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני