חדשות

עישון עלול להביא לעליה בסיכון לפסיכוזה ודיכאון (Psychol Med)

16/11/2019

 

במאמר שפורסם במהלך חודש נובמבר בכתב העת Psychological Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הקשר בין עישון, סכיזופרניה ודיכאון נובע לפחות בחלקו מהשפעה סיבתית של עישון, ממצאים התומכים בהשלכות השליליות של עישון על הבריאות הנפשית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיעורי הימצאות עישון בקרב חולים עם סכיזופרניה ודיכאון גבוהים יותר, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. כעת הם השלימו מחקר עם הקצאה אקראית מנדליאנית במטרה לקבוע אם מדובר בקשר סיבתי, על-בסיס וריאנטים גנטיים שזוהו במחקרי GWAS (Genome-Wide Association Studies).

 

החוקרים ניתחו את הנתונים ממאגר UK BioBank אודות למעלה מ-460,000 משתתפים ממוצא אירופאי, במטרה לקבוע את ההשפעה של עישון במהלך החיים על הסיכון לדיכאון וסכיזופרניה. הם אספו נתונים אודות התחלת עישון ממחקר GSCAN (Genome-wide Association Study of the Sequencing Consortium of Alcohol and Nicotine use) וזיהו סך כולל של 378 SNP (Single Nucleotide Polymorphism, או SNP) מ-1.2 מיליון משתתפים ממוצא אירופאי. אותם SNP סיפקו הסבר ל-2% מהשונות בהתחלת עישון.

 

מהנתונים עולות עדויות מוצקות לפיהן עישון הינו גורם סיכון לסכיזופרניה (יחס סיכויים של 2.27, p<0.001) ודיכאון (יחס סיכויים של 1.99, p<0.001). התוצאות נותרו עקביות כאשר החוקרים בחנו את העישון במהלך החיים והתחלת עישון.

 

ממצאי המחקר הצביעו על עדות מסוימת לפיה נטיה גנטית לדיכאון מעלה את הסיכוי לעישון (p=0.005), אך העדויות בנוגע לסכיזופרניה היו סותרות, עם עדויות חלשות מאוד להשפעה על התחלת עישון.

 

החוקרים כותבים כי מנתונים אלו עולה כי הקשר בין עישון, סכיזופרניה ודיכאון נובע לפחות בחלקו מעישון. הממצאים תומכים בהשלכות השליליות של עישון על הבריאות הנפשית.

 

Psychol Med. Published online November 6, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<